Online poradna

Položky označené * hvězdičkou jsou povinné

Vaše dotazy

Položení dlažby DAREA na terče

Otázka

Dobrý deň, chcem sa spytat na pokladanie dlazby na terce. Po I. Mozem pokladat Vasu dlazbu Dare na terce??? (Pokladka by bola realizovana na terase II. poschodia, Skladba: zelezobetonova doska, izolacne pasy, vyspadovany pochvodzny polystyren, geotextilia a fatrafol). Sklon 1 cm nameter. Rozmer terasy 5x5m. Po II. Ake terce by ste mi odporucili, pripadne viete i poradit kolko a akych potrebujem pri uvedenej dlazbe a rozmeroch terasy? Po. III. Treba dat pod Terce nejaku vlozku ktora by zabranila pripadnemu pretrhnutiu hydroizolacie???

Odpověď

Ano, dlažbu DAREA můžete pokládat na terče, vzhledem k formátu 600x400x40 mm zde platí pouze jedno specifikum - dlažba se terči nepodkládá pouze v rozích, ale také uprostřed rozpětí, kdy využijete totožných terčů jako v rozích, pouze se provede vylomení distančních pacek na terčích. V případě pokládky tzv. na střih (průběžné spáry) jsou tyto "středové" terče vlastně terči navíc a řeší pouze otázku statiky dlažební desky. Pokud je použita pokládka na vazbu, s přeložením jednotlivých kusů o 1/2, pak jsou tyto terče využity pro základní podpěru dlažby.

Volba terčů je závislá na požadavcích na finální plochu. Pokud jsou podkladní vrstvy ve sklonu a předpokládá se totožný sklon povrchu plochy dlažby, pak je možné využít nejjednoduššího druhu terčů - terč pevný TT nebo EH z naší nabídky (viz. ceník). Toto řešení doporučujeme. Pokud je požadavek na rovnou plochu dlažby i při podloží ve sklonu, pak toto řeší využití rektifikačních terčů, taktéž je naleznete v naší nabídce. Využití rektifikačních terčů je vhodné pouze pro plochy s jednosměrným spádem. Jedná se o variantu nákladnější a technologický postup pokládky je taktéž náročnější, kladem je pak rovinnost plochy. Přibližnou spotřebu terčů lze určit z tabulky, která je součástí dokumentu v příloze.

Pokud je finální hydroizolační vrstva výrobcem určena jako vhodná pro pokládku dlažby na terče, pak není potřeba terč dále podkládat. Pokud tomu tak není, pak doporučuji pod každým terčem provést podložení výřezem hydroizolace, popř. částí geotextile apod.. Konkrétní doporučené řešení by mělo být odsouhlaseno výrobcem hydroizolace tak, aby nebyly porušeny podmínky použití výrobku a související záruky.

V příloze najdete také prospekt k podložkám pod dlažbu, kde naleznete bližší informace k typům a použití podložek pod dlažbu.

Soubory ke stažení

Uložení vibrolisovaných schodů

Otázka

Dobrý den, chtěl bych vědět, jestli při pokládce vibrosilovaných schod. stupňů musí být podbetonována celá plocha (délka) schodu nebo stačí schod uložit na bet. základ pouze na krajích ? Děkuji

Odpověď

Ano, u těchto shodů se předpokládá jejich uložení v celé ploše. Nejsou vyztuženy armaturou. Podrobnější informace naleznete v přiloženém materiálu.

Soubory ke stažení

Oživení a vyčištění starší dlažby

Otázka

Dobrý den, mám na terase již třetí černobílý HOLLAND. Bílá začíná dost šednout a černá blednout. Můžete mi prosím poradit čím vyčistit skvrny od prachu, deště, hlíny atd.? Děkuji.

Odpověď

Asi nejvhodnější je použití tlakové vody (wapky). Pro delší uchování vzhledu a snadnější čistitelnost můžete očistěný povrch ošetřit impregnačním přípravkem. Na vodorovných plochách je životnost impregnace ale samozřejmě kratší než na svislých zídkách, kde nepůsobí otěr od chůze a pneumatik. S chemickými čističi doporučuji postupovat opatrně. Zpravidla jsou na bázi roztoku kyselin a pracují na principu rozpouštění povrchové vrstvičky cementového tmele, na kterém je ona nečistota zachycena a dá se tím i více pokazit než vyčistit. Šetrný a bezpečný je běžný jar, obyčejný ocet a rýžový kartáč.

Podrobnější informace můžete nalézt v přiložených materiálech.

 

Soubory ke stažení

Mrazuvzdornost kamenů CAKE BLOCK

Otázka

Dobrý den, ještě před nákupem Cake Block by mě zajímal detail ohledně zamrzání vody ve zdi. Nízké zídky se s Cake Blockem nemusí provázat lepidlem, vznikají ale mezery, do kterých zatéká voda a může zmrznout. Nezničí se tak zídka za pár let? Doporučujete použít lepidlo pro zamezení zatékání? Děkuji za informaci a přeji hezký den, Martin Mayer

Odpověď

Tyto výrobky jsou samozřejmě mrazuvzdorné. Pár let je již prodáváme a není znám problém tohoto druhu. Pokud bude ve spáře nějaká voda, která následně zmrzne, tak zase tím, že jsou spáry v podstatě otevřené, volné, tak je zde prostor, kam se může případně vzniklý led vytlačovat. Ale pokud budete klidnější, tak tvárnice slepte.

Zakončení dlažby bez obrubníku

Otázka

Dobrý den. Zajímalo by mě technické řešeni ukončení dlažby VEKTORIT-color mix. Na obrázcích v katalozích je zakončena dlažbou bez obrubníku. Jak je zajištěn okraj proti posunu? Zakončení bez obrubníku se mi líbí, ale mám obavy o jeho funkčnosti a nebo finanční náročnosti. Plánuji chodník a parkovací stání k RD. Celková plocha cca 130 m2 Děkuji.

Odpověď

V tomto případě je potřeba krajní kameny uložit do betonového lůžka, resp. opěrky, aby vytvářely pevnou obrubu (analogii klasického obrubníku).

Výstavba z tvárnic DUO STONE

Otázka

Prosím vás okrasné tvárnice DUO STONE se na sebe jen pokladají, nebo se lepí nějakým zdicím lepidlem? A jak jde ten kámen rozdělit na šest kamenů ...povrch je rumplovaný z obou stran z prava i zleva z bočních pohledů?

Odpověď

Do 60 cm výšky lze klást tvárnice DUO STONE na sucho bez lepidla. V přiloženém souboru naleznete podrobnější informace k zabudování těchto tvárnic. Dělit buďto úderem přes nějaké delší ostří (kus pásoviny), nebo řezat úhlovou bruskou (dle požadavku na přesnost). Opracování rumplováním je na všech hranách a plochách výrobku.

Soubory ke stažení

Jak pokládat plošnou dlažbu

Otázka

Dobrý den, prosím o podrobný návod pro kutily k velkoplošné dlažbě DAREA.

Odpověď

V příloze najdete dokument, kde jsou k dispozici postupy pokládky pro betonové dlažby Presbeton, na str. č. 6 jsou uvedeny skladby podloží pro pokládku plošné dlažby, kam spadá i plošná dlažba DAREA. Celý dokument pak obsahuje obecné zásady platné pro všechny druhy.

Co je velmi důležité nejen u plošné dlažby, je provedení pokládky dlažebních desek se spárou min. tl. 3 mm a provedení zapískování spár křemičitým pískem. Plochu je nutné základním způsobem vyspárovat a zajistit odvod vody z podloží, dlouhodobé zadržování vody na povrchu nebo v podloží může mít negativní vliv na vzhled plochy. V průběhu užívání je vhodné plochu základním způsobem udržovat a to např. čištěním tlakovou vodou alespoň 1-2x ročně, což napomáhá udržet dlouhodobě kvalitní vzhled plochy. Je třeba počítat s určitým poklesem intenzity odstínu dlažby po delším čase užívání v porovnání s odstínem nové dlažby, s tímto je vhodné kalkulovat při výběru odstínu.

Soubory ke stažení

Rozdělení tvárnice DUO STONE

Otázka

Dobry den, prosim Vas o radu ako delit okrasnu tvarnicu DUO STONE (flexou, alebo staci mi sekac a kladivo) pre dosiahnutie co najlepsieho vysledku pri rozdelovani, ked potrebujem mensi kus napr.30 cm ako a cim najlepsie rozdelim tuto tvarnicu.

Odpověď

Pravděpodobně bude potřeba přímo flexa. Kámen má sice drážky, ale nejsou příliš hluboké a také nejsou po celé šířce výrobku. Při použití nějakého břitu, pásoviny by to rozštípnout v drážce jít mělo, otázka jak bude výsledná plocha rovná. Případně vyzkoušejte.

Pokládka plošné dlažby TINA

Otázka

Zakoupil jsem dlažbu Tina černá 400x400x40mm a chci se zeptat, zda je nutné mezi dlaždicemi nechávat spáru. Dále jestli po položení se tato dlažba zhutňuje vibrační deskou s ochrannou gumou, tak jako zámková - bojím se poškození.

Odpověď

Všechny typy dlažeb je nutné klást se spárou. V přiloženém souboru najdete návod na pokládku plošných dlažeb (dlažbu TINA řadíme do kategorie plošných dlažeb) včetně doporučené spáry. Co se týká vibrování, tak plošné dlažby nelze stabilizovat vibrační deskou. Jsou určeny pro pochůzné plochy a jako takové se do kladecí vrstvy pouze stabilizují poklepem gumovou palicí. Použití vibrační desky by vzhledem k plošným rozměrům prvku a jeho tloušťce mohlo znamenat poškození dlažební desky zlomením nebo poškození hran a rohů dlažby.

 

Soubory ke stažení

Co způsobuje rezavé skvrny na dlažbě?

Otázka

Dobrý den, firma nám v obci položila zámkovou dlažbu na chodníky a po zimě se na dlažbě i silničních obrubnících udělaly rezavé skvrny. Po celé délce chodníku. Nevypadá to moc hezky. Co je mohlo vyvolat. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Pravděpodobně se jedná o oxidy železa, resp. jejich reaktivní formu. V důsledku jejich reakce se vzdušnou vlhkostí se následně na povrchu objevují tyto železité výkvěty. Mohou být obsaženy buďto v použitém kamenivu pro vlastní betonový výrobek, případně mohou být obsaženy ve spárovacím (zásypovém) písku.

Prodejní místa

Vyberte si z více než 700
prodejních míst po celé
České republice
a na Slovensku.

Projekt zdarma

Plánujete stavební úpravy kolem
svého domu? Pošlete nám svoji
představu a my Vám zdarma
zpracujeme projekt.

Poradna

Řešíte nějaký problém a
potřebujete pomoci? Můžete se
podívat na soupis důležitých
informací nebo použijte poradnu.