Online poradna

Položky označené * hvězdičkou jsou povinné

Vaše dotazy

Posunutí již položených dlaždic

Otázka

Dobrý den, Při ukládání plošné betonové dlažby 500x500x50 jsem se dopustil chyby ve skladbě. Potřeboval bych prvních 7 založených a gumovou palici fixovaných dlaždic v řadě posunout o 10 cm vpřed. Stačí těžké dlaždice jednotivě pošoupnout zapáčením opatrně dřevěným páčidlem a pak jen lehce zaklepnout palící? Nebo bude nutné je odstranit, znovu podhodit a srovnat struskové lože a nově uložit? Díky

Odpověď

Doporučoval bych Vám dlaždice, které chcete posunout o 10 cm, odstranit a srovnat pod nimi štěrkové lože, aby bylo docíleno stejnoměrné kvality štěrkového lože. Během posouvání dlažby po štěrkovém loži můžete lože poškodit, což by mohlo mít za následek nerovnoměrné sesedání a vznik nerovností u jednotlivých kusů dlažby, v horším případě dokonce poškození hran a rohů dlažby.

Chtěl bych ještě upozornit, že je důležité dodržovat mezi jednotlivými kusy dlažby spáru 3-5 mm, která zamezí odštěpení hran a rohů při dilatačních pohybech dlažby.

Impregnace dlažby TINA

Otázka

Dobrý den, jakou penetraci použít na betonovou dlažbu TINA. Naše očekávání je, že se bude méně špinit, a lépe čistit. Děkuji

Odpověď

Plošná dlažba Tina je od výroby u odstínů bílá, meruňková a černá impregnována již z výroby. Tato impregnace zajistí nižší náchylnost k ušpinění a usnadní čistitelnost běžných nečistot vzniklých při užívání plochy. Životnost této impregnace je závislá na klimatických podmínkách, kterými je vystavena (slunce, déšť) ale také na intenzitě užívání plochy (mechanické poškození otěrem). Dle zmíněné intenzity se pohybuje okolo 2 – 3 let. Impregnace dlažby lze ovšem po této uplynulé době obnovit. Impregnace se nanáší na suchý betonový povrch, který musí být zbaven všech nečistot a musí být nanášena až po odstranění předešlé impregnace.

Pokud jste si zakoupil jiný odstín než výše zmiňovaný, můžete impregnaci nanášet ihned po důkladném očištění plochy od nečistot (viz dokument v příloze). Z našeho sortimentu Vám můžu doporučit impregnaci REBA SK 30, která zároveň prohloubí barevnost a lesk betonové dlažby. Díky této impregnaci nebude betonová dlažba tak náchylná k ušpinění a zároveň Vám usnadní čistitelnost, protože na povrchu dlažby nebude ulpívat tolik nečistot.

Soubory ke stažení

Krb z tvarovek FACE BLOCK?

Otázka

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jestli je možno postavit z Face Blocku venkovní krb? Nemůže časem prasknout? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Ano, riziko tam je. Běžný beton není dimezován na dlouhodobá tepelná zatížení, která jsou v topeništi či jeho bezprostředním okolí. Prostor vlastního ohniště by musel být vystavěný či obložený žárovzdroným materiálem (šamot apod.).

Očištění cihel od malty

Otázka

Dobrý den, mám postavený plot z lícových cihel. Na několika místech jsem jej zašpinil betonovou maltou. Můžete mi doporučit čistící prostředek, který by maltu odstranil bez poškození barvy. Ještě bych se chtěl zeptat, jakou byste mi doporučili impregnaci popř jinou ochranu. Děkuji.

Odpověď

Pokud již nepomáhá mechanické čištění, případně obyčejný ocet, tak je možno použít některý z čističů např. Betoncleaner, nebo Rebanit S se kterými máme zkušenosti. Na trhu bude podobných přípravků, ale celá řada a záleží co budou mít třeba k dispozici na vašich stavebninách. S chemickými přípravky ale opatrně a vyzkoušejte účinek nejlépe na malé ploše bokem. Fungují na principu rozpouštění cementového kamene a lze s nimi i více pokazit než vyčistit. Důležité je čištěný povrch nejprve dobře navlhčit, aby přípravek zůstal jen na povrchu.

Impregnací je opět na trhu celá řada a s žádným produktem od renomovaného výrobce asi chybu neuděláte. Např. Sikagard 703 W.

Základní rozdělení - jsou impregnace bez ovlivnění vzhledu (silanové, siloxanové) a s prohloubením barevnosti, optický efekt blízký mokrému povrchu (akrylátové pryskyřice).

Podrobnější informace k čističi Betoncleaner a problematice vápenných výkvětů najdete v přiložených dokumentech.

 

Soubory ke stažení

Dobarvování dlažby

Otázka

Dobrý deň, Chcem Vás poprosiť o radu. Chceme položiť dlažbu TAMARA na terasu a okolo bazénu. Páči sa nám povrch reliéfní tryskaný. Chceli by sme ju ale tmavšiu /viac do čierna/. Je možné že by som tento typ dlažby přirodní farby nastriekal fasadnou farbou na betón a tým dosiahol požadovanú farbu? ďakujem za odpoveť

Odpověď

Povrch dlažby TAMARA je tvarován reliéfní matricí do podoby přírodní břidlice. Takto tvarovaný povrch nabízíme ve dvou variantách ve variantě tryskané a netryskané. Variantu tryskanou nabízíme v barevném provedení přírodní a písková, variantu netryskanou nabízíme v provedení pískovcová, hnědá a černá. Dlažbu lze natírat barvou, ale pouze barvou určenou na beton. Problém barvení dlažby pomocí nanášení barvy na povrch je ovšem v tom, že barvu z povrchu můžete mechanicky odstranit otěrem popř. poškrábáním. Po narušení vrstvy barvy se objeví původní barva betonové dlažby. Nášlapný beton, který tvoří pohledovou plochu dlažby má tloušťku přes 10 mm a není možno ho otěrem a poškrábáním odstranit, tudíž je vhodnější si zakoupit dlažbu již v požadovaném odstínu a dále ji již neobarvovat.

Pokud hledáte dlažbu jejichž povrch by se co nejblíže podobal povrchu přírodní břidlice a byl zároveň sytě černý, tak Vám můžu doporučit dlažbu 500x500x50 mm LAURIA Černá. Tato dlažba je rovněž imitací přírodní břidlice, stejně jako dlažba TAMARA, ale její struktura reliéfu není výškově tak výrazná. Tuto vlastnost oceníte zejména pokud budete na vydlážděnou plochu umisťovat zahradní posezení, výškově nižší reliéf je praktičtější k umisťování židlí a stolů, které budou na tomto povrchu stabilnější. Optického zvýraznění reliéfů je u dlažby LAURIA dosaženo pomocí otryskání a následné aplikace povrchové úpravy Perfect Clean TOP. Jedná se o ochranný systém nejvyšší kategorie s charakterem dodatečné povrchové úpravy, která dlouhodobě zvýrazňuje barevnost a strukturu použitých pohledových betonů. Povrch dlažeb opatřených vnitřním ochranným systémem IN je dále ošetřen povrchovým nástřikem speciální kompozitní látkou, která je následně vytvrzována účinkem záření a vysoké teploty. Vzniká tak vysoce ušlechtilý povrch, který odpuzuje vodu, olej a další zdroje znečištění, které jinak způsobují trvalé a nevratné estetické znehodnocení dlažby. Povrch je dokonale chráněn a většinu zásadních druhů znečištění (bláto, oleje, víno, káva) je možné z povrchu velmi snadno odstranit pomocí běžných úklidových prostředků. Tento systém Vám zaručí snadnou údržbu a maximální estetický prožitek z vydlážděné plochy po dlouhou dobu. Dlažbu LAURIA Černá nabízíme ve formátech 400x400x40 a 500x500x50, ovšem u formátu 500x500x50 je tento reliéf výraznější než u formátu 400x400x40, kde má decentnější charakter.

Položení dlažby GITA

Otázka

Do čeho se na trávníku pokládá dlažba Gita ( prostor k sezení) ?

Odpověď

Plošnou dlažbu Gita můžete pokládat pouze do štěrkového lože, popřípadě na betonovou desku a štěrkové nebo maltové lože. V příloze najdete doporučené skladby podloží pod betonovu dlažbu. Skladbu volíme dle zamýšleného zatížení, pokud bude Vámi užívaná plocha vystavena pouze pochozímu zatížení, lze využít skladbu č. 1 a č. 2. Pokud ovšem bude dlažba vystavena i lehkému provozu osobních automobilů, doporučuji použít pokládku č.3 popř. pokládku č. 4.

Chtěl bych ještě zdůraznit, že při pokládce betonové dlažby je důležité dodržet mezi jednotlivými kusy spáru o tl. 3-5 mm. Předejde se tak nepříjemnému poškození dlažby, vzniklému praskáním a uštipováním rohů, při dilatačních pohybech dlažby.

Soubory ke stažení

Uložení Římského kvádru

Otázka

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda u svahové tvárníce Římská kvádr vyrábíte i půlky.(poloviční šíře) Dále pro uložení doporučujete základový pás. Tento má být z betonu? Může být i jako štěrkové lože? Děkuji

Odpověď

Poloviční kameny nevyrábáme, pouze celé kameny. Určitě základový pás s nezámrznou hloubkou, aby nehrozil pohyb podkladu. V příloze najdete návod na práci s tvárnicí Římský kvádr.

Soubory ke stažení

Impregnace dlažby RIGA

Otázka

Dobrý den, chci se zeptat, jakou impregnaci používat na dlažbu RIGA? Díky moc za informaci.

Odpověď

Pokud máte dlažbu novou není potřeba, resp. asi ani vhodné impregnaci nanášet. Výrobek je ošetřen dodatečnou povrchovou impregnací již z výroby. U staršího používaného výrobku (životnost imprergnace je odvislá od podmínek provozu, min. rok dva by měla zvládnout) záleží, jestli chcete povrch bez optického efektu v podobě prohloubení odstínu (přípravky zpravidla na bázi křemičitanu - silanů, siloxanů), nebo s efektem většího lesku a prohloubením barevnosti - pak impregnace na bázi akrylátových pryskyřic.

Rozměrová tolerance kamenů CRASH BLOCK

Otázka

Dobrý den, chtěl by jsem se zeptat na možnost zdění opěrné zdi z bloků crash block s minimální spárou na flexibilní lepidlo. Je to možné? V jaké rozměrové toleranci jsou bloky vyrobeny? Děkuji.

Odpověď

Ano, je to vcelku možné. Deklarované oficiální tolerance jsou +3 až -5 mm pro všechny dimenze. Naleznete v příloze v prohlášení o vlastnostech v tabulce. V praxi se reálně u výškového rozměru pohybují do 2 max. 3 mm. Délka a šířka je vymezena šachtou vytvářecí formy a tam jsou tolerance ještě menší - spíše v řádu desetin mm. Rumplováním samozřejmě dojde k nepravidelnému otlučení rohů a hran.

Soubory ke stažení

Očištění dlažby SIMONA

Otázka

Dobrý den. V minulém roce jsme kolem domu položili dlažbu Simona (barva Mix). Běžným užíváním a především na trase od zahrady k domu na dlažbě vznikají vyšlapané zašpiněné cestičky. Je možné na tento typ dlažby využít vysokotlaký čistič (s rotačním nádstavcem), případně jaký jiný způsob čištění nebo i impregnace by jste doporučili. Děkuji.

Odpověď

Na tento typ dlažby lze použít vysokotlaký čistič s rotační tryskou. Dlažba Simona je již z výroby opatřena povrchovou impregnací, která jí zaručuje zvýšenou odolnost proti zašpinění a snadnější čistitelnost povrchu.  Životnost této impregnace je závislá na klimatických podmínkách, kterými je vystavena (slunce, déšť) ale také na intenzitě užívání plochy (mechanické poškození otěrem). Impregnaci betonové plochy lze obnovit. Z nabídky našich produktů je pro tento účel vhodná impregnace REBA SK 30. Tato impregnace se nanáší na suchý betonový povrch, který musí být zbaven všech nečistot a musí být nanášena až po odstranění stávající impregnace.

Prodejní místa

Vyberte si z více než 700
prodejních míst po celé
České republice
a na Slovensku.

Projekt zdarma

Plánujete stavební úpravy kolem
svého domu? Pošlete nám svoji
představu a my Vám zdarma
zpracujeme projekt.

Poradna

Řešíte nějaký problém a
potřebujete pomoci? Můžete se
podívat na soupis důležitých
informací nebo použijte poradnu.