Online poradna

Položky označené * hvězdičkou jsou povinné

Vaše dotazy

Usazení plotových patek

Otázka

Dobrý den. Jaké je správné usazení plotových patek resp. mohou být celým objemem v zemi a je vhodné je kvůli větší stabilitě plotu např. ještě v zemi oblít betonem?

Odpověď

Celým objemem v zemi samozřejmě být mohou. Vzhledem k hmotnosti vlastních patek další obetonování není potřeba.

Dlažba BRENDA před garáž

Otázka

Dobrý den, pro realizaci chodníků a příjezdu ke garáži pro osobní automobil jsem si předběžné zvolil dlažbu BRENDA. Nejsem si jistý, zda je tato dlažba vhodná i pro zatížení od vozidel, protože má tl. 60 mm. Prosím o potvrzení vhodnosti dlažby pro tento účel nebo doporučujeme jinou tloušťku? Děkuji

Odpověď

Vybral jste dobře, dlažba BRENDA je vhodná jak na chodníky, tak i jako příjezdová komunikace ke garáži pro osobní automobily. Samozřejmostí je však dobře provedené podloží, tzn. aby se dlažba nehýbala a tím nedocházelo k poškození rohů kamenů či k posunu jednotlivých kamenů. Návod na pokládku této dlažby najdete v příloze.

Soubory ke stažení

Dlažba LIMA pouze pochozí

Otázka

Dobrý den, potřebujeme dlažbu kolem domu především jako pojezdovou plochu - parkování. Máme zájem o dlažbu LIMA - je tento typ dlažby vhodný? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dlažba LIMA je vzhledem ke své výšce 45 mm vhodná pouze pro pochozí plochy.

Parametry dlažby VISIO

Otázka

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na dlažbu VISIO. Jak je to se stálobarevností u všech druhů a jeslti je možné ji použit pro provoz osobniho vozu jako přijezdovou cestu do garaže, připadne s jakou zátěží se muže počitat. Moc děkuji. Pěkny den.

Odpověď

Barevnost betonových výrobků je obecně ovlivňována zráním betonu a vnějšími vlivy (ulpívaním nečistot ap.), takže samozřejmě v čase se vzhled do jisté míry mění. Na světlejších barevných provedení ten rozdíl může být přirozeně patrnější. Podrobnější informace a rady pro údržbu betonových dlažeb najdete v přiložených souborech. Pro pojezd osobním vozem (tzn. do 3,5 tuny) za předpokladu odpovídajcí a kvalitně provedené skladby podkladních vrstev je tato dlažba použitelná (viz návod v příloze na pokládku dlažeb).

Soubory ke stažení

Dlažba ROTO - využití

Otázka

Je možné použít dlažbu ROTO pod parkovací stání ? Děkuji.

Odpověď

Dlažba ROTO je určena pouze pro pochozí plochy.

Použití dlažby DAREA

Otázka

Dobrý den, měl bych dotaz. Mám vybranou ´´Plošnou dlažbu Darea´´ 600x400x40 v hnědé, nebo v šedé barvě a chtěl jsem se zeptat, jestli je tato dlažba vhodná na venkovní terasu a kolem bazénu? Realizace bude v 550m nad mořem, takže nějaký sníh tu občas je.

Odpověď

Plošná dlažba DAREA je určena pro venkovní použití, má velmi dobré protiskluzové parametry a její povrch je dimenzován na účinky mrazu ve venkovním prostředí, takže její použití na terasu nebo v okolí bazénu je zcela bezproblémové a doporučené. V rámci užívání dlažby je vhodné věnovat povrchu pouze základní údržbu a péči ve formě běžného zametení, spláchnutí nečistot z povrchu dlažby proudem vody. V případě očištění povrchu dlažby tlakovou vodou alespoň 1x - 2 x ročně docílíte dlouhodobě kvalitního vzhledu povrchu dlažby. Vzhledem k častým chybám při pokládce si dovolíme ještě upozornit na skutečnost, že dlažbu je nutné položit se spárou 3 mm, která se vyplní křemičitým pískem. U ploch položených beze spár dochází velmi často k poškození hran a rohů dlažby vlivem nevhodné pokládky.

Použití tvárnic ARKTIK STONE

Otázka

Dobrý den, plánujeme zahradní zídku vysokou 60-max90 cm. Zaujaly nás svahové tvárnice ARKTIK STONE 1. Jsou pro tuto výšku vhodné? Jaký má být podklad a doporučujete nějaký drenážní systém?

Odpověď

Ano, pro tuto výšku vhodné jsou. Podkladem by měl být betonový základ se základovou spárou v nezámrzné hloubce. Drenáž je rovněž vhodné provézt. Podrobnější informace můžete nalézt zde.

Použití tvárnic LUNA

Otázka

Dobry den, chci na operny svah pouzit od Presbetonu tvarnice LUNA LU - 2 rozmer 50/40/30 ... chci se zeptat, při vysce 2.40m tj.8 tvarnic vysvahovanych vždy 2 na sebe, pak posunuti o pulku a prevazani ... zde je potřeba zaklad sirka 40cm a hloubka 80cm tj.15cm tvarnice pod zem a zakladovy pas 65cm? Mate nejaky montazni navod. Drenaz ani nopovku za ne davat nechci, myslim, ze na tom mohu něco usetrit. Chci se jen zeptat na bezproblemovost reseni 2 na sebe pak uskok. Pocitat to se statikem nebudeme, nema na to software, musi se to udelat empiricky.

Odpověď

Základní doporučené technické informace k použití techto tvárnic můžete nalézt zde. Tyto tvárnice nejsou primárně určeny pro výstavbu opěrných konstrukcí a při Vámi uvažované výšce stěny (+ zatížení za konstrukcí?) je dle mého názoru statické posouzení zcela na místě. Pokud stěnu neodvodníte může to mít minimálně důsledky na estetiku v podobě zvýšené tvorbě vápenných výkvětů. V případě mechanické poruchy, sesunutí či zřícení tak velké konstrukce může jít již o ohrožení zdraví či života.

Probarvení plošných dlažeb

Otázka

Dobrý den, zajímá mně dlažba Darea, na soukromou terasu. Prosím o informaci, jak moc do hloubky je ten beton probarvený a hrozí nebo nehrozí, že se ochodí, případně bude za několik let vypadat výrazně jinak. Očekává se / je možná nějaká průběžná údržba, která by případné barevné změny zpomalila? Děkuji.

Odpověď

Dlažba Darea je vyráběna jako dvouvrstvá, tzn. že celou tloušťku dlažební desky tvoří jednak jádrový (nosný) beton, který není pohledový a pak také nášlapný (povrchový) pohledový beton, který tvoří vzhled, vzor a barvu povrchu dlažby. Probarven je nášlapný beton v celé tloušťce, která se běžně pohybuje v rozmezí 10 -12 mm, normou stanovené minimum tloušťky nášlapné vrstvy jsou 4 mm. Z tohoto pohledu je ochození nebo jiné mechanické opotřebení povrchu dlažby do té míry, že by došlo k odhalení jádrové vrstvy, při jakémkoliv způsobu běžného užívání nereálné. Skutečné opotřebení plošných dlažeb je i po velmi dlouhé době 10-ti, 15-ti let v podstatě nepozorovatelné. Povrchový beton dlažeb je dimenzován na velmi náročné podmínky působení obrusu stanovené normou ČSN EN 1339, které jsou - zejména při užívání dlažby pochůzným způsobem - nedosažitelné.
Co se týká barevných změn povrchu dlažby v průběhu užívání, tak je potřeba počítat s tím, že veškeré betonové dlažby jsou vyrobeny z přírodních minerálních látek a ty jako takové podléhají v průběhu jejich životnosti, která je velmi dlouhá (několik desítek let), v podstatě neovlivnitelným změnám. Tyto změny probíhají zejména v důsledku působení náročných podmínek povětrnosti a reakci minerální podstaty výrobku jako takového. U betonových výrobků vždy dojde po čase užívání k mírnému poklesu intenzity odstínu povrchu. Děje se tak v důsledku výše popsaných jevů, dále tento stav podporuje usazování velmi jemných nečistot na povrchu betonu vnesených povětrností a provozem. V případě, že je povrchu věnována základní pozornost v rámci jeho údržby a je povrch dlažby 2-3 x ročně očištěn tlakovou vodou (tlak cca 120-130 kPa je neškodný), pak si zachovává svůj přirozený vzhled, krátce po zaužívání povrchu vznikne přirozená patina povrchu betonu a změny barevnosti povrchu budou minimální. Toto vše je však závislé na intenzitě užívání a konkrétních podmínkách lokality. Plošná dlažba Darea je vyrobena s vnitřním ochranným systémem, který zajišťuje sníženou nasákavost, nižší náchylnost ke vzniku výkvětů, intenzivnější barvy a usnadněnou základní údržbu. Povrch lze dále dodatečně chránit povrchovou impregnací. Vzhledem k charakteru výrobku, dočasnosti povrchové impregnace a nákladům na impregnaci nepovažuji přínos této dodatečné ochrany za podstatný.

Pokud vyžadujete maximálně precizní vzhled povrchu a betonu a snadnou údržbu, potom doporučuji shlédnout nabídku plošných dlažeb s povrchem Perfect Clean Top (Alma, Lauria - formáty 60x60, 50x50, 40x40). Povrch těchto dlažeb je opatřen speciální povrchovou úpravou, která vytváří téměř nenasákavý povrch. Jakékoliv povrchové nečistoty nejsou přijímány do hloubky povrchu a jejich odstranění je snadnější nebo proběhne přirozeně povětrností, při dešti apod.. Tento povrch také umožňuje odstranění velmi agresivních látek z povrchu dlažeb jako jsou oleje, káva, červené víno - ty jsou z běžných minerálních povrchů neodstranitelné. Co se týká údržby tohoto povrchu, tak je pouze potřeba počítat s tím, že při intenzivnějším znečištění a zejména u ploch s malým sklonem, bude docházet k hromadění nečistot na povrchu a bude potřeba jejich odstranění spláchnutím proudem vody nebo setřením (nebudou na povrchu fixovány), na běžných površích jsou tyto nečistoty často rozptýleny a způsobují právě konstantní změny barvy povrchu betonu.

Prodejní místa

Vyberte si z více než 700
prodejních míst po celé
České republice
a na Slovensku.

Projekt zdarma

Plánujete stavební úpravy kolem
svého domu? Pošlete nám svoji
představu a my Vám zdarma
zpracujeme projekt.

Poradna

Řešíte nějaký problém a
potřebujete pomoci? Můžete se
podívat na soupis důležitých
informací nebo použijte poradnu.