Online poradna

Položky označené * hvězdičkou jsou povinné

Vaše dotazy

Jak pokládat bazénové lemy?

Otázka

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, čím lepit bazénové lemy jak na beton tak mezi sebou a jestli mezi sebou nechávat spáry nebo ne. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Obecně je vhodné použití plastického pružného tmelu určeného do venkovního prostředí. Standardní běžně používané jednosložkové "flexibilní" lepící hmoty nemají prakticky žádnou pružnost a vlivem objemových změn od smršťování a rozdílů teplot může dojít postupem času k oddělení desek od podkladu. Vhodnějším řešením je použití dvousložkových lepících hmot s vysokým obsahem polymerů dodávaných ve formě suché složky a složky tekuté, které se před upotřebením spolu smísí, a které ve výsledku vykazují výrazně vyšší schopnost přetvárnosti.

Ze skupiny těhto hmot lze uvézt např. MAPEI Elastorapid, SIKA SikaCeramR-260 Rapid Plus.

Pokládat určitě se spárou a tu vyplnit opět pružným a vhodným materiálem do těchto podmínek.

Použití konkrétního vhodného materiálu pro tento účel doporučuji nejlépe zkonzultovat přímo u vašich stavebnin případně u některého z renomovaných dodavatelů těchto hmot (Mapei, Sika ap.)

Upevnění parkovací zábrany

Otázka

Dobrý den, čím a jak kotvit parkovací zábrany na asfaltové povrchu?

Odpověď

Tento prvek disponuje dvojící otvorů, takže je možno je protokotvit s podkladem pomocí závitové tyče / šroubu. Tento dělící prvek je primárně vyráběn jako mobilní parkovací zábrana. V případě individuálních požadavků na kotvení do podkladních vrstev je opatřen dvěma univerzálními otvory o průměru 16 mm.

Barevné příměsi do betonu

Otázka

Dobrý den, rád bych se informoval na barevné příměsi do betonu. Jestli nějaké prodáváte, nebo jak je možné obarvit např.schody?

Odpověď

Ne, barevné pigmenty určené k probarvování průmyslově vyráběných betonových směsí neprodáváme. Jedná se o materiál, který je nutno zamíchat již při mísení jednotlivých komponent v mísícím zařízení, dodatečně na povrch výrobku je aplikovat nelze. Dodatečná změna barevnosti je možná pouze pomocí vhodného nátěru určeného na betonové povrchy. Otázkou ale potom je výsledná estetika a životnost takového řešení.

Dodatečná impregnace dlažeb - je to nutné?

Otázka

Dobry den, mame nove polozenou dlazbu Holand Arktis sedou s rumplovanym povrchem. Chtela bych se zeptat, zda je tato dlazba uz z vyroby impregnovana proti znecisteni, popr. zda byste mi doporucili nejaky pripravek, ktery by byl k impregnaci vhodny. Na dlazbu pada listi z jasanu a uz tam zanechava hnede fleky. Dekuji za odpoved. K. Krchova

Odpověď

Ano, standardně jsou betonové směsi pro tyto naše výrobky opatřeny přísadou s hydrofobním účinkem, takže dodatečnou povrchovou impregnaci jen pokud chcete zvýšit hydrofobní efekt. S účinkem povrchové impregnace je možno počítat cca 2 až 3 roky dle míry intenzity zatížení povrchu provozem a povětrnostními vlivy, účinek postupem času vlivem opotřebení slábne. Takže je to investice na zvážení.
Na trhu je případně řada kvalitních impregnačních příspěvků renomovaných dodavatelů. Dobrou zkušenost máme např. se SIKA Sikagard 703W (byť je primárně určena pro svislé povrchy), nebo s přípravkem DuPont Sealer W.

Z impregnací na bázi akrylátové pryskyřice, které na rozdíl od dvou výše vzpomenutých na povrchu vytváří znatelný film a způsobují optické prohloubení barev, pak např. SIKA Sikagard 907W.

Vhodná kamenná drť pro pokládku

Otázka

Dobrý den. Chci se jen zeptat, jestli při pokládce dlažby rozměrů 60*40*4 je vhodnější použít jako kladecí vrstvu kamennou drť 4-8 nebo raději 2-5 mm. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Obecně lze volit obě tyto frakce - jak 2-5 mm, tak 4-8 mm, podstatné je využít pro kladecí vrstvu kameniva drceného (lomového) a nikoliv těženého (říčního). Říční kameniva mívají většinou zrna tvaru blízkého oblázkům, které jsou jako kladecí vrstva poměrně nestabilní a v průběhu zatěžování tak dochází k pohybu dlažebních desek.

S drceným kamenivem frakce 2-5 mm se dá dosáhnout mírně snadnějšího usazení a vyrovnání dlažebních desek, které stabilizujeme pouze poklepem gumovou palicí, zejména u větších plošných rozměrů to může být výhodou. Kladecí vrstva z frakce 2-5 mm může mít mírně horší parametry únosnosti a stability, v rámci pochůzného užívání však případný rozdíl v porovnání s frakcí 4-8 mm nehraje roli. Frakci 2-5 mm lze nalézt v nabídce lomového kameniva poměrně zřídka, takže mezi nevýhody zde patří horší dostupnost v porovnání s frakcí 4-8, která je pro kladecí vrstvy nejběžnější.

Záruka na výrobky PRESBETON

Otázka

Dobrý den, na vašich stránkách ani ve VOP jsem nenašla jaká je záruka na dlažby. Prosím o info o délce záruky a kde tyto informace najdu na vašich www popř.VOP Děkuji

Odpověď

Na veškeré výrobky z produkce společnosti PRESBETON je poskytována 10 letá záruka.

Použití dlaby 600x600x62 mm pro pojezd auty

Otázka

Dobrý den, chtěl bych se dotázat, zde je dlažbu Tina 600 x 600 x 60 mm možné použít i pro plochu s pojezdem osobních automobilů (u rodinného domu). Děkuji.

Odpověď

Dle aktuálních technických materiálů výrobce je plošná dlažba formátu 600x600x62 určena a deklarována pouze pro pochůzný způsob užívání v případě pokládky na běžné podloží ze štěrkodrtě, v případě, že je provedena podkladní ŽB deska, je možné dlažbu zatížit i pojezdem.

Avšak na základě reálných pevnostních výsledků tohoto formátu dlažby, bude v nejbližší době zadáno vypracování statického posudku, který by měl prokázat možnost použití této dlažby i pro plochy zatížené pojezdem automobily do 3,5 t i v případě pokládky na běžné štěrkové podloží. Předpokládám, že v příští sezóně bude tento formát deklarován i pro toto zatížení. Váš dotaz směřující k formátu 600x600x62 a jeho zatížení pojezdem není ojedinělý a mohu konstatovat, že již řada našich zákazníků tento formát použila pro plochy pojížděné osobními automobily, přičemž nemám zprávy o nějakých problémech, které by nastaly. Po každé však zdůrazňuji, že je v případě takového použití nutné dbát na velmi kvalitní provedení a zhutnění podkladních vrstev, tak aby bylo dosaženo co možná nejvyššího modulu přetvárnosti podkladních vrstev okolo 150 MPa. Tato hodnota odpovídá velmi kvalitně zhutněnému souvrství, které pro pokládky dlažeb zatížených pojezdem doporučujeme. Dále je velmi důležité provést pokládku dlažebních desek se spárou min. šířky 3 mm. V případě kvalitního podloží a provedení spár mezi dlažebními deskami lze očekávat bezproblémové užívání plochy.

 

Tvarovky FACE BLOCK na garáž

Otázka

Dobrý den, chtěl bych z tvarovek FACE BLOCK vyzdít dvojgaráž o rozměru 8x7m. Je FACE BLOCK vhodný materiál? Můžete mi poradit? A kde prosím najdu montážní návod? Děkuji.

Odpověď

Jedná se o betonové zdící tvárnice a je z nich samozřejmě možno stavět vedle plotových konstrukcí i jiné stavby stavby včetně garáží ap. V rámci našich výrobních závodů máme tyto tvárnice použity rovněž na opláštění něktěrých výrobních hal (pár obrázků pro představu naleznete v příloze). Samotřejmě je nutno počítat s tím, že se jedná o betonovou tvárnici s tomu odpovídajícími tepelně technickými parametry.

V jednom konkrétním případě stavby garáže ze štípané varianty těchto zdících tvárnic FACE BLOCK jsme se setkali s případem, kdy vlivem déle trvajícího deště na návětrné stěně docházelo k provlhání zdiva. Jednalo se o odkrytou část stavby ve vyšší poloze s intenzivnějšími větry, garážový prostor nebyl vytápěn a ventilační otvory nestíhaly v těchto situacích vhlkost dostatečně rychle odvádět. V těchto případech je vhodné uvažovat např. s dodatečnou impregnací povrchu zdiva návětrné strany.

Soubory ke stažení

Položení dlažby do betonu či lepidla

Otázka

Môžem dať dlažbu holland kombi piano hladku do flexilepidla a potom vysparovat,ked je plocha do garaze sikmo, a nevyrabate takuto dlazbu 4 alebo maximalne 5cm

Odpověď

Pokud dlažbu položíte do betonu či lepidla, ztratíte jednak možnost její rozebíratelnosti, nehledě na náročnější a nákladnější podklad a problémy s odvodněním a dilatací takovéto podkladní vrstvy. Dost často se vlivem mrazu při tomto zabudování kameny od podkladu oddělí a vznikají další poruchy a poškození. Stručně shrnuto - vůbec nedoporučujeme.

V tlouštce 4 nebo 5 cm tuto dlažbu nevyrábíme.

Prodejní místa

Vyberte si z více než 700
prodejních míst po celé
České republice
a na Slovensku.

Projekt zdarma

Plánujete stavební úpravy kolem
svého domu? Pošlete nám svoji
představu a my Vám zdarma
zpracujeme projekt.

Poradna

Řešíte nějaký problém a
potřebujete pomoci? Můžete se
podívat na soupis důležitých
informací nebo použijte poradnu.