Online poradna

Položky označené * hvězdičkou jsou povinné

Vaše dotazy

Zdění s tvarovkami RONDE BLOCK

Otázka

Chcel by som si u vas objednat tvarnice RONDE BLOCK a zujima ma, aky hlboky betonovy zaklad sa odporuca , ci prve tvarnice treba zaliat alebo je to iba polozene na zaklade a spajane kruzkami? Je mozne u neakom konfiguratore vypocitat pokladkovy plan a teda kadial treba robit zaklad pre obluk? Dakujem za informacie.

Odpověď

Standardní hloubka základu do nezámrzné hloubky tj. zpravidla okolo 80 cm. Pokud má zdivo tvořit pevnou konstrukci musí být tvárnice propojeny se základem výztuží a výplňovým betonem. Tvárnice se mezi sebou v ložných spárách buď lepí a nebo propojují pomocí kroužků bez nutnosti lepení. Podrobnější informace k práci s těmito tvárnicemi naleznete v doporučeném pracovním postupu (viz přiložený soubor).

Ohledně vašeho závěrečného dotazu kontaktujte našeho projektanta - Centrum venkovní architektury:

David Grygárek
Projektant
venkovni.architektura@presbeton.cz
tel.: +420 605 390 459

Soubory ke stažení

Pokládka dlažby FIORO

Otázka

Dobrý den, lze dlažbu Fioro pokládat na betonovou desku (koupil jsem u Vás 40 m2)? Bude položena na vjezd do garáže pro osobní automobil. Pokud ano, tak jaký potup je třeba při pokládcé dodržet.

Odpověď

Ano, lze, ale lepit dlažební kameny přímo na betonový podklad (desku) se nedoporučuje. Nejlépe uložit do vrstvy drceného kameniva frakce 4-8 mm, nebo 2-5 mm. Podrobnější informace k pokládce včetně vzorových informativních příkladů skladby naleznete v příloženém souboru.

Soubory ke stažení

Lze odstranit z dlažby olejové skvrny?

Otázka

Dobrý den, prosím o radu co mám použít na odstranění olejových skvrn z auta na betonové dlažbě. Moc předem děkuji za radu a přeji pěkný den.

Odpověď

Tato znečištění jsou prakticky neodstranitelná, pokud nebyl povrch před tím ošetřen druhem impregnace, která má účinek (zpravidla částečný, nebo krátkodobý) i proti těmto olejům. Takže je to spíše na výměnu znečištěných dlažebních kamenů. Jinak působením slunce a povětrnostních vlivů tyto skvrny nebudou opticky po čase tak výrazné, vyblednou.

Soubory ke stažení

Čím lepit a spárovat dlažbu okolo bazénu?

Otázka

Dobrý den, mám Vaši dlažbu TINA přírodní tryskaný povrch a červený tryskaný povrch 400 x 400 x40 a chci ji lepidlem nalepit na beton u venkovního bazénu. Jaké lepidlo doporučujete a jakou spárovací hmotu mám použít? Děkuji.

Odpověď

Pro lepení a spárování betonové dlažby je důležité, aby byly použity materiály, které budou mrazuvzdorné, flexibilní a byly určeny výrobcem pro použití v exteriéru. Zároveň bych Vám doporučoval použít lepidlo i spárovací hmotu od renovovaných výrobců jako je Mapei, Sika, Ceresit, Den Braven, Weber.

Plotový systém - řešení rohu

Otázka

Dobrý den, existuje k Vašemu plotovému systému s výplněmi také rohový sloupek? V nabídce na webu jsem jej nenašla. Pokud ne, tak jak se má roh řešit?

Odpověď

Aktuálně máme v nabídce pouze sloupek průběžný a ukončující. Takže v případě rohu je nutno vytvořit sloupek zdvojený (např. koncový + koncový).

Dlažba TINA k bazénu

Otázka

Dobry den. Z Vaseho katalogu jsem si vybrala dlazbu TINA barva merunkava 400 x 400 x 40 mm. Prosim je tento typ dlazby vhodny kolem bazenu se slanou vodou? Nebude se klouzat, kdyz bude mokra? Je treba ji jeste dodatecne impregnovat? Jaky doporucujete zpusob pokladky na zelezobetonovou desku? Jaky jiny typ Vasi dlazby doporucujete pro tento ucel. Dekuji za odpoved

Odpověď


Povrch dlažby Tina meruňková je upraven pomocí technologie tryskání, kdy jsou ocelové broky vrhány na povrch betonové dlažby a tím povrch zdrsňují. Výsledný povrch potom vykazuje lepší protiskluzové parametry než povrch , který takto upraven není. Z tohoto důvodu bych Vám tuto dlažbu doporučil. Povrch této dlažby je opatřen povrchovou úpravou Protect System TOP, kdy je vnitřní ochranný systém IN doplněn o dodatečnou povrchovou úpravu, která je tvořena nástřikem impregnací. Povrch se vyznačuje nižší náchylností k ušpinění a usnadněnou čistitelností běžných nečistot vzniklých při užívání dlážděné plochy. Životnost této impregnace se pohybuje dle vystavení povětrnostním vlivům a intenzitě užívání okolo 2 – 3 let. Po této době lze tuto impregnaci obnovit.

Pokládku na železobetonovou desku můžete z realizovat do štěrkového nebo maltového lože (viz příloha). Pokládka do štěrkového leže je jednodušší a ekonomičtější. Pokládka do maltového lože je pracnější, jelikož spáry mezi jednotlivými kusy je třeba provést pomocí flexibilní exteriérové spárovací hmoty. Nanesení spárovací hmoty do prostoru spáry je pracnější, jelikož se musí dbát na to, aby nebyla zasažen povrch betonové dlažby.

Další povrch, který bych Vám doporučil je povrch vymývaný, tvořený obnažením drceného kameniva. Jedná se zejména o dlažby Grena a Simona.

Soubory ke stažení

Spád zákrytových desek SIMPLE BLOCK

Otázka

Dobrý deň, akým spôsobom odporúčate zrealizovať spád zákrytových dosiek ZDS200 a ZDS300, aby bol spád dostatočný pre odtekanie zrážkovej vody a zároveň dosky boli pevne prilepené k múru?

Odpověď

V pracovním návodu ke zdícím prvkům SIMPLE BLOCK (viz příloha) je toto doporučení myšleno tak, aby se vytvořil alespoň trochu sklon, kdy se ZDS položí jednou stranou na vyšší vrstvy lepidla.

Soubory ke stažení

Trvanlivost upravených pohledových hran

Otázka

Dobrý deň. Mám záujem položiť dlažbu Tina okolo bazéna, pričom ako bazénový lem mienim použiť túto Vašu dlažbu s opracovanou prednou (pohľadovou) hranou, ktorá je vyrábaná lepením. Chcem sa spýtať, či je tento prvok uvedenej dlažby na takéto použitie okolo bazéna vhodný a či nehrozí vzhľadom na technológiu lepenia pohľadovej hrany, že sa táto pri takomto použití odlepí? Ďakujem.

Odpověď

Pro výrobu pohledových hran používáme exteriérové lepidlo, které je určeno pro vystavení povětrnostním vlivům, mezi které patří i vlhkost. Ve vašem případě bych Vám doporučil vytvořit bazénový lem pomocí upravené pohledové hrany, jelikož toto lepidlo dlouhodobě odolává vlhkosti.

Spárování kamenů CRASH BLOCK

Otázka

Dobrý den prajem. Mám dve otázky, je možné murovat s mimimálnou špárou flexibilným lepidlom tehly z crash blocku a zalievat ich betonom a či je nutné izolovat múrik oplotenia proti zemnej vlhkosti ?? Dakujem.

Odpověď

Ano, je možno zdít na minimální spáru lepidlem. Hydroizolace zdiva je základní a běžné opatření. Při absenci hydroizolace se bude do zdiva dostávat zvýšené množství vlhkosti (zvýšený výskyt vápenných výkvětů, zvýšené objemové změny s rizikem vzniku trhlin apod.).

Skvrny od oleje - čištění

Otázka

Dobrý den, na dlažbu UNI DEKOR se mi vylil použitý olej ze zahradního traktoru. Čím se dají tyto olejové skvrny vyčistit? Děkuji

Odpověď

Zcela vyčistit pravděpodobně ničím. Zkuste případně nějaký sorbent nechat na znečištěném povrchu (vapex, dřevní piliny), případně obyčejný jar a rýžový kartáč. Čističe betonových povrchů (vesměs na bázi roztoků kyselin) fungují zpravidla na principu rozpuštění povrchové vrstvičky cementového tmele, která je znečištěna a pokud je olej ve větší hloubce, jakože asi ano, tak tento způsob asi vhodný nebude. Pokud byste to nechal tak jak je, po čase vlivem slunečního záření nebudou skvrny tak intenzivní. Pokud chcete řešit, tak je zpravidla lepší znečištěné dlažební kameny vyměnit za nové. Výše uvedeným pokusem čištění ale nic nezkazíte.

Prodejní místa

Vyberte si z více než 700
prodejních míst po celé
České republice
a na Slovensku.

Projekt zdarma

Plánujete stavební úpravy kolem
svého domu? Pošlete nám svoji
představu a my Vám zdarma
zpracujeme projekt.

Poradna

Řešíte nějaký problém a
potřebujete pomoci? Můžete se
podívat na soupis důležitých
informací nebo použijte poradnu.