Online poradna

Položky označené * hvězdičkou jsou povinné

Vaše dotazy

Použití dlažby TOGO na terasu

Otázka

Dobrý den, dlažba Natural - Togo je vhodná a určená pro terasu na střeše v 1NP bez kotvení? Jakou potřebuje přípravu? Děkuji,

Odpověď

Jedná se v podstatě o klasickou betonovou dlažební desku, takže se počítá s olemováním zpravidla klasickým obrubníčkem. Podrobnosti k pokládce tohoto typu dlažeb můžete nalézt v přiloženém dokumentu. Tyto výrobky jsou vyráběny technologií litého betonu a mohou vykazovat jistou rozměrovou toleranci.

 

Soubory ke stažení

Uchycení zákrytových desek

Otázka

Dobrý den,chci se zeptat čím nalepit zákrytovou desku ZDP 2-20 na facebloky a čím vyspárovat mezery mezi jednotlivými deskami.Děkuji.

Odpověď

Pracovníci našeho stavebního závodu zpravidla používají tyto materiály (firma
Mapei):

Lepení ZD - ADESILEX PG1 A + B
Spárování ZD - MAPESIL LM transparentní

 

Řezání betonových dlažeb

Otázka

Dobrý den, jakou řezačkou s jakým kotouček doporučujete řezat dlažbu GRENA curling 400/400/40 aby byl řez maximálně přesný a hrana nebyla odštípaná ?

Odpověď

Pro řezání betonových dlažeb se používají téměř výhradně diamantové kotouče. Jejich druh a velikost volíme podle dostupné řezací technologie. Pokud použijete diamantový kotouč, pak přesnost řezání a kvalita řezu spočívá spíše v uchycení a fixaci řezaného kusu. Optimálního stavu se dá docílit použitím stolové pily, je to typ zařízení, které často využívají stavební firmy. Stolové pily umožňují přímé uchycení řezaného kusu, mají přímé chlazení vodou. Při pokládce svépomocí nebo menšími stavebními firmami se často používá základní řešení - diamantový kotouč uchycený v úhlové brusce. Ve většině případů se jedná o dostačující řešení. Je však třeba počítat s řezáním za sucha, které znamená zvýšenou prašnost, riziko znečištění dlážděné plochy. Proto je vhodné řezání realizovat v místech, kde toto nebude problém. Přesnost řezu při použití této technologie záleží zejména na zručnosti, nicméně dosažení výsledku odpovídajícího řezání na stolové pile, zřejmě možné není.

Ošetření dlažby PAMELA

Otázka

Dobrý den. Mám na terase vaši dlažbu Pamela již dva roky, hodně se špiní, každý rok na konci léta myji wapkou, skvrny pod grilem od mastnoty musíme čistit Savem. Prosím o doporučení nějakého nátěru, který by dlažbu impregnoval, aby se tolik nešpinila. Děkuji předem.

Odpověď

Nespecifikujete zda se jedná o dlažbu PAMELA v broušené či broušeno-trýskané variantě, nicméně doporučujeme použít impregnaci Flor Acryl Super, kterou naleznete v naší nabídce. Prioritně tuto impregnaci doporučujeme k broušeným povrchům, impregnace zcela zapečetí povrch, vytváří povrchový film a mírně zvýrazňuje odstín povrchu dlažby. Nicméně lze ji použít i pro broušeno-trýskanou variantu s tím, že je třeba počítat s vyšší spotřebou díky vyšší savosti povrchu. U obou variant by byla potřeba min. dvouvrstvá aplikace pro ideální ochranu, u broušeno-trýskané varianty bude vyšší spotřeba zejm. u prvního nátěru. Ideální je provedení této impregnace u nového povrchu, kdy není znečištěn. Pokud již plochu 2 roky užíváte, je třeba dlažbu před aplikací dokonale očistit. Veškeré ponechané nečistoty budou zapečetěny a nebude možné je odstranit.

V příloze najdete technický a bezpečnostní list k impregnaci, kde naleznete i podrobnější informace k aplikaci.

Soubory ke stažení

Pokládka zatravňovací dlažby

Otázka

Chci se zeptat,jestli musim dusat kladečskou vrstvu frakce4/8 pod betonovou zatravnovaci dlažbu,nebo jestli můžu rovnou pokladat.

Odpověď

Pokládka zatravňovacích dlažeb se provádí v podstatě stejně jako u klasických dlažeb. Kladecí vrstva se nehutní - slouží jako polštář pro uložení vlastních dlažebních prvků. Vrstva 4/8 se pouze srovná - stáhne latí. Dlažba se hutní až následně po položení, v případě prvků jako TBX zpravidla pouze poklepem paličkou. Podrobnější informace k pokládce najdete v přiloženém souboru.

Výtah z pracovního postupu:

"POKLÁDKA ZATRAVŇOVACÍCH DLAŽEB (TBX)
Pokládka těchto vegetačních dlažeb se provádí obdobně jako u dlažeb klasických, tzn. do lože z drtě frakce
4–8 mm s tím rozdílem, že je nutno s ohledem na tvarové řešení těchto prvků šetrně přistupovat k jejich hutnění (použítí např. paličky, nebo lehkého ručního válce).
Vysypání zeminy s travním semenem do dutin pro zatravnění by pak mělo být provedeno cca 2 cm pod okraj, aby zde byl prostor pro růst."

 

Soubory ke stažení

Impregnace dlažeb s povrchovou úpravou Perfect Clean Top

Otázka

Dobrý den, máme dlažbu ALMA s povrchovou úpravou Perfect Clean Top a chtěl bych se informovat o možnosti vhodné impregnace. Jedná se hlavně o černý odstín, který z důvodu tvrdé vody ztratil lesklý povrch. Děkuji předem za doporučení vhodné impregnace.

Odpověď

Co se týká impregnace dlažby Alma, tak tato dlažba je opatřena povrchovou úpravou, resp. impregnací na akrylátové bázi, která má trvalý charakter. Její přímá životnost je dána intenzitou užívání, otěru a plný účinek povrchové úpravy je cca 5 let. Funkční bude povrchová úprava mnohem déle. Plnou účinnost nelze spojovat s počátečním leskem, ten po určité době zeslábne za jakýchkoliv podmínek. Stejně tak již po zaužívání povrchu není patrná tak impozantní vodoodpudivost, která se projevuje „kuličkováním" vody na povrchu zcela nové dlažby. Není to dáno zeslábnutím účinku povrchové úpravy, jedná se o vliv povrchových nečistot ve formě mikročástic. Povrchové usazeniny mohou zejména u černé barvy znamenat výraznější vliv na odstín, protože mají bělavý nebo světlý - kontrastní - základ (stejně tak pevné částice původem z vody). Přesto by měly jít z povrchu tyto nečistoty odstranit běžným spláchnutím, popř. vodou s jarem apod..

Pokud se nejedná o významnější přímé znečištění nepředpokládám nutnost použití tlakové vody. Dodatečné provedení povrchové impregnace u tohoto druhu dlažby je možné pouze původní látkou použitou ve výrobě, jsme schopni Vám ji dodat a poté by postačilo pouhé opětovné natření na již provedenou povrchovou úpravu. Aby bylo nanesení impregnace možné, je nutné aby povrch měl již dostatečnou nasákavost, což vzhledem ke stáří výrobku nepředpokládám. Pokud by se takto povrchový lesk obnovil, pak by k jeho zeslabení došlo po určité době opět. V tuto chvíli bych skutečně doporučil intenzivnější čištění plochy, pokud by výsledek nebyl odpovídající, pak by přicházelo v úvahu opětovné provedení impregnace dodanou látkou.

Použití okrásných tvárnic LUNA

Otázka

Dobrý den, chci se zeptat, zda je možné použít tvárnice LUNA LU 1 jako opěrnou konstrukci pro svah, na němž se nachází chodník. Maximální výška svahu je 1 m, tedy max. 5 tvárnic na sobě s betonových základem.

Odpověď

Tyto tvárnice nejsou primárně určeny pro vytváření opěrných stěn tzn. je potřeba to individuálně posoudit statikem za jakých podmínek a opatření je bude možné k vašemu záměru použít. Jako opěrku bude pravděpodobně potřeba dutiny proarmovat a vyplnit betonem.

Vhodná dlažba pro šikmou plochu

Otázka

Jakou zámkovku použít pro prudší sjezd/výjezd vozidla do 3,5 t s předním náhonem? Jaký sklon svahu je bezpečný pro tento případ při teplotách pod nulou nebo při poprašku sněhu bez použití posypového materiálu?

Odpověď

Můžete použít v podstatě jakoukoliv dlažbu menšího formátu od tloušťky min. 6 cm výše. Z hlediska "uzamknutí" jednotlivých dlažebních kamenů do sebe, bude asinejvhodnější dlažba H-PROFIL. K prokluzu bez posypového materiálu může obecně dojít již od velmi mírného sklonu.

Rozštípnutí římského kvádru

Otázka

Dobrý den. U svahové tvárnice Římský kvádr uvádíte, že k rozštípnutí na dva kusy se provádí až na stavbě. Jak se rozštípnutí provádí? Je k tomu třeba nějaké speciální nářadí?

Odpověď

Žádné speciální nářadí k tomu potřeba není. Měl by stačit např. kus pásoviny, případně majzl a kladivo viz schematický obrázek v příloze.

Soubory ke stažení

Podkládka dlažby na železobetonovou desku

Otázka

Dobry den chcem sa opytat do akej podkladovej vrstvy (suchy alebo vlhky beton) mam ukladat betonovu dlazbu 500x500x50 mm na terase, ked zakladna podkladova vrstva je zelezo beton a je po odstraneni predchadyajucej dlazby velmi hrbolata, som limitovany celkovou vyskou podlahy.

Odpověď

Obecně nedoporučujeme ani jeden z materiálů, který uvádíte jako uvažovaný pro podkladní vrstvy pod dlažbu. Pokud se betonové dlažby pokládají přímo na betonovou desku, pak nejčastěji do stavebního lepidla (flexibilní, mrazuvzdorné), to by však ve Vašem případě znamenalo ještě jednu podkladní, resp. vyrovnávací vrstvu. Při pokládce do suchého betonu často dochází k pohybu betonových desek v rámci užívání, u větších zatížení může dojít i k porušení dlažebních desek. U pokládky do vlhkého betonu, malty zase hrozí odmrzání dlažby a z toho důvodu tento způsob také přímo nedoporučujeme. Obě varianty lze provést tak, že plocha bude fungovat bezproblémově. Ovšem vyžaduje to mimořádnou zručnost.

Takže ve Vašem případě považuji za vhodnou pokládku do stavebního lepidla. Typově přípustná by byla i pokládka do štěrkové podkladní drti 4-8 mm, je zde však důležitá dostupná výška, ohraničení plochy apod.. Nejběžnějším způsobem pokládky plošné dlažby na betonovou desku teras apod., je pokládka na tzv. terče.

V příloze najdete dokument, kde naleznete postupy pokládky plošné dlažby (zejm. str. č. 6), kde je možné se blíže informovat o různých způsobech pokládky.

Soubory ke stažení

Prodejní místa

Vyberte si z více než 700
prodejních míst po celé
České republice
a na Slovensku.

Projekt zdarma

Plánujete stavební úpravy kolem
svého domu? Pošlete nám svoji
představu a my Vám zdarma
zpracujeme projekt.

Poradna

Řešíte nějaký problém a
potřebujete pomoci? Můžete se
podívat na soupis důležitých
informací nebo použijte poradnu.