Online poradna

Položky označené * hvězdičkou jsou povinné

Vaše dotazy

Impregnace zákrytových desek

Otázka

Dobrý den, po montáži červených zákrytových desek sloupkových na prvky SIMPLE BLOCK mi přes tyto desky protéká voda. Voda teče póry v betonu a následně stéká po sloupku.Potřebuji radu,např.nátěr...Díky za odpověď.

Odpověď

Snížení nasákavosti lze docílit ještě dodatečným impregnačním nátěrem povrchu zákrytových desek. Z povrchu se nestane vodotěsný, ale povrchová impregnace pomůže.

Vlastnosti schodu BARK

Otázka

Dobrý den, Při stavbě schodiště chci použít vámi vyráběný prvek Schod BARK. Mám dotaz: - jak je schod odolný proti otěru? - je blok barvený jen povrchově nebo je probarven po celém průřezu? - existuje nějaká látka, která umí povrch schodu "zpevnit" a ochránit proti "trvalému zašpinění - fleky"?

Odpověď

Dobrý den,
k Vašim dotazům:

- jedná se o betonový výrobek se standardní odolností proti otěru v míře běžné pro tento typ materiálu (beton), tzn. trvalo by hodně let, než byste okem poznal nějaký povrchový úbytek materiálu, za podmínek běžného namáhání. Na betonových výrobcích obecně se testuje spíše odolnost proti obrusu. Minimální krychelná pevnost betonu, ze kterého se tyto schody vyrábějí je 41 MPa. Jedná se o vysoce kvalitní betonové směsi.

- výrobek je probarven v celém průřezu. Jedná se o technologii litého betonu a probarvuje se celá hmota betonu, tzn. tento výrobek není vícevrstvý.

- vysoký stupeň ochrany a možnost snadnější čistitelnosti řeší impregnační přípravky. Tento výrobek je opatřen kvalitní povrchovou impregnací již z výroby, takže bezprostředně po zakoupení toto řešit nemusíte. Účinek impregnace samozřejmě v čase slábne a pro opětovný plný účinek je potřeba ji obnovit (nejčastěji cca po 2-3 letech dle namáhání provozem a povětrnostními vlivy).

 

Je vhodné zdít v zimě?

Otázka

Vážení, zdravím Vás, prosím o informaci zda lze do malty ZSM 40 použít nějaký přípravek pro zpracování i za teplot okolo 0 C. Jedná se o zdění na spáru plotové zdi z tvarovek HX. Děkuji za informaci.

Odpověď

Teoreticky max. nějaký urychlovač tuhnutí a tvrdnutí, který se používá do betonu. Obecně ale betonáž a zrání kompozitů na bázi klasického cementu, což je případ i této zdící a spárovací malty je pod 5 °C problém a nemá se provádět. V praxi se to řeší spíše prohříváním surovin a zakrytím konstrukce, aby si podržela teplo a záměsovou vodu. Vzhledem k podnulovým teplotám v noci doporučujeme počkat s vyzdíváním až do jara.

V přiloze najdete technický list k výrobku ZSM 40. Je tam uvedena jako limitní teplota +5°C.

Soubory ke stažení

Voděodolnost zákrytových desek

Otázka

Dobrý den, jaká je nasákavost zákrytových desek? Chci je umístit na plotovou zeď ze ztraceného bednění, která bude mít povrchovou úpravu z vápenného štuku. Děkuji

Odpověď

Nasákavost betonových výrobků k použití do venkovního prostředí je obecně do 7% hmotnostních. Rozdíl je v druhu betonové zákrytové desky, resp. jakou technologií byla vyrobena. Vibrolisované výrobky jsou porovitější, absorbují tedy vodu rychleji a rychleji tedy i prosáknou. Desky z litého betonu jsou "vodovzdorné" delší dobu. Pokud chcete vyloženě zabránit vniknutí srážkové vody do zdiva je vhodnější to řešit spíše např. oplechováním.

Impregnace dlažby BRENDA

Otázka

Dobrý deň, Chcel by so sa opýtať na možnosti povrchovej impregnácií zámkovej dlažby typu : BRENDA COLORMIX FESTIVAL. V katalógu je písané že je impregnovaná a bezúdržbová ,ale nemám ten pocit. Daný typ dlažby máme položený cca 1 rok a vidím badateľné farebné zmeny na úsekoch kde sa viac chodí. Dlažba stráca na sýtosti farieb a je veľmi zlé održiavateľná z hľadiska čistoty (vsakuje špinu a nečistoty do povrchových pórov) ak po nej prebehne napr. pes so špinavými labkami - ťažko sa dá nečistota zmyť. Vopred ďakujem za odpoveď

Odpověď

Tyto výrobky resp. betony, ze kterých jsou tyto výrobky vyráběny jsou upraveny speciálními těsnícími přísadami, tzn. jedná se v podstatě o impregnaci vnitřní omezující nasákavost (ale nečinící z dlažebních prvků výrobky vodotěsné, tzn. že by nevtahovaly vlhkost vůbec). Účinek tohoto vnitřního ošetření není tak patrný jako u impregnací nanášených dodatečně na povrch betonového výrobku, zato má vyšší životnost. Povrchovou impregnaci můžete samozřejmě dodatečně provést. Počítejte s reálnou životností dle namáhání plochy okolo dvou, tří let, po té je z pravidla pro obnovení jejího původního účinku impregnační nástřik nebo nátěr obnovit. Změna barevnosti, či ztráta sytosti barev je spojena zejména se zanášením povrchových pórů jemnými nečistotami, nejedná se o vytrácení se barvy jako takové. U tohoto druhu povrchu je to přirozené.

Vhodný štěrk pro pokládku dlažby SIMONA

Otázka

Dobry den,na jaky štěrk je lepší položit dlažbu simona 40×40.0-4,nebo 4-8mm? dik za odpoved

Odpověď

Pro kladecí vrstvu v rámci pokládky plošné dlažby můžeme doporučit drcené kamenivo frakce 4-8 mm nebo 2-5 mm. Četnější je použití frakce 4-8 mm, vychází to z jakési tradice, praxe a dostupnosti tohoto materiálu, který patří mezi nejobvyklejší. Frakce 2-5 mm umožňuje o něco snadnější srovnání desek poklepem, nicméně v nabídce dodavatelů drceného kameniva tuto frakci nalezneme poměrně zřídka. Frakce 0-4 je pro kladecí vrstvy nevhodná, hlavním důvodem je její neschopnost vyrovnat objemové změny vlivem mrazu v zimním období, kdy pak dochází k deformacím plochy.

Pro detailnější načerpání této informace a dalších zásad pokládky plošné dlažby prosím využijte přiloženého dokumentu.

Soubory ke stažení

Skrytý obrubník

Otázka

Dobrý den, na obrázcích u dlažby Historik máte chodníčky bez obrubníků. Rád bych realizoval stejným způsobem. Již mám připraveno lože z drtě 4/8 a chci začít s pokládkou. Je nutné, u pouze pochozího chodníku, krajní dlaždice nějak zpevňovat(betonovat)? Nebo stačí pouze dosypat zeminou a případně zhutnit? Prosím o radu, jak v tomto případě postupovat. Děkuji

Odpověď

Krajní kameny by to alespoň nějak fixovat chtělo, aby Vám to časem neujelo. Můžete to zkusit bez opěrky s rizikem případného posunu, nebo to lze řešit např. pomocí skrytého obrubníku.

 

Použití dlažby TOGO na terasu

Otázka

Dobrý den, dlažba Natural - Togo je vhodná a určená pro terasu na střeše v 1NP bez kotvení? Jakou potřebuje přípravu? Děkuji,

Odpověď

Jedná se v podstatě o klasickou betonovou dlažební desku, takže se počítá s olemováním zpravidla klasickým obrubníčkem. Podrobnosti k pokládce tohoto typu dlažeb můžete nalézt v přiloženém dokumentu. Tyto výrobky jsou vyráběny technologií litého betonu a mohou vykazovat jistou rozměrovou toleranci.

 

Soubory ke stažení

Uchycení zákrytových desek

Otázka

Dobrý den,chci se zeptat čím nalepit zákrytovou desku ZDP 2-20 na facebloky a čím vyspárovat mezery mezi jednotlivými deskami.Děkuji.

Odpověď

Pracovníci našeho stavebního závodu zpravidla používají tyto materiály (firma
Mapei):

Lepení ZD - ADESILEX PG1 A + B
Spárování ZD - MAPESIL LM transparentní

 

Prodejní místa

Vyberte si z více než 700
prodejních míst po celé
České republice
a na Slovensku.

Projekt zdarma

Plánujete stavební úpravy kolem
svého domu? Pošlete nám svoji
představu a my Vám zdarma
zpracujeme projekt.

Poradna

Řešíte nějaký problém a
potřebujete pomoci? Můžete se
podívat na soupis důležitých
informací nebo použijte poradnu.