Online poradna

Položky označené * hvězdičkou jsou povinné

Vaše dotazy

Spárování plošných dlažeb pokládaných na betonový podklad

Otázka

Dobrý den, na terasu jsem si koupil vaši dlažbu DAREA a chtěl bych se zeptat, čim ji mám vyspárovat. Terasa má betonovou desku, takže dlažbu budu lepit a pak to musim vyspárovat, aby mi tam v zimě nenatekla voda a nepopraskalo to.

Odpověď


Pro spárovaní betonových plošných dlažeb pokládaných na betonový podklad do stavebního lepidla lze využít spárovacích hmot na cementové bázi. Doporučuji využít materiálů od renomovaných výrobců jako jsou Murexin, Mapei, Sika atp., které jsou mrazuvzdorné, flexibilní a jsou zde dostupné i barevné varianty. Spárování se provádí nejlépe kartuší podobnou těm ve kterých běžně nakupujeme např. silikony a jiné tmely, lepidla (dají se zakoupit nové nebo lze využít prázdných kartuší od jiných materiálů). Tuto kartuši napěchujeme spárovací hmotou optimální konzistence, špičku kartuše seřízneme na šířku spáry a hmotu vtlačujeme přímo do spáry. Při aplikaci se snažíme, co možná nejméně znečistit okolí spáry spárovací hmotou. Spáru a její okolí ihned po aplikaci začišťujeme vlhkou houbičkou, spárovací hmota nesmí na povrchu dlažby zaschnout, protože poté je již jen velmi nesnadno odstranitelná.
Jedná se o postup velmi pracný, ale toto je vyváženo výsledným efektem a velmi dobrými užitnými vlastnostmi takto zaspárované plochy. Vzhledem k charakteru dlažby, jejíž povrch je betonový a přirozeně mírně savý, ještě jednou upozorňuji na nutnost co možná nejmenšího znečištění povrchu dlažby od spárovací hmoty. I minimální zbytky spárovací hmoty je třeba okamžitě žačistit. Doporučuji využít spárovací hmotu v odstínu spíše bližším k barvě dlažby, což sníží riziko znečištění a pracnost čištění.

Správná odolnost plochy proti vlivu zamrzání vody bude zajištěna pouze tehdy, bude-li dlažba celoplošně uložena do stavebního lepidla naneseného v optimální tloušťce pomocí zubaté stěrky. Pokud pod dlažbou vzniknou kaverny, bude zde riziko hromadění vody a odmrzání v zimě i tehdy, provedete-li správné zaspárování. I když musím poznamenat, že betonová plošná dlažba je díky svým charakteristickým vlastnostem, váze atd. vůči tomuto riziku velmi odolná a i v případě drobného nahromadění vody je možnost odmrznutí velmi malá, zejména v porovnání s keramikou apod..

Ukončení plošné dlažby na terase

Otázka

Dobrý deň. Chcem montovať dlažbu na terase pomocou terčov. Ako sa ukončuje dlažba na terase, ktorá je vysunutá nad terénom cca 20 cm a tri strany sú otvorené, jedna je pri stene domu? Ďakujem za odpoveď.

Odpověď

Volné okraje balkónů a teras, na které jsou pokládány dlažby do štěrkového lože nebo na podložky, se ukončují pomocí ohýbaných plechových profilů, které minimálně na straně spádu (ve směru odtoku vody) musí být perforované, popř. přerušované tak, aby byl umožněn odtok srážkové vody z prostoru pod dlažbou. Se zhotovením profilů si poradí většina klempířů, používá se plechů z nerezi, hliníku, plechy z povrchovou úpravou aj..
Další možností je využití systémového řešení, které nabízí firma Schlüter Systems, její nabídku můžete shlédnout na stránkách www.schlueter.cz a využít jejich produktů, popř. se zde inspirovat. Pro Vaše konkrétní řešení považuji za vhodný produkt BARA RKL/RKLT http://www.schlueter.cz/schlueter-bara-rkl-rklt.aspx , popř. v kombinaci s profilem BARA RAP http://www.schlueter.cz/schlueter-bara-rap.aspx , na stranách bez odtoku vody.

Impregnace natural dlažeb

Otázka

Dobry den, zakupil som od Vas dlazbu TOGO. Prosim o doporucenie konkretneho ochranneho nateru na tuto dlazbu v exterieri. Potrebujeme aj ochranny nater na spary. Dakujem.

Odpověď

Tento druh dlažeb je ošetřen povrchovou impregnací již z výroby. Použit je přípravek DuPont Sealer W fungující proti vodě a olejům (rostliným), tzn. minimálně na rok není potřeba impregnaci na dlažbu aplikovat. Postupem času vlivem působení povětrnostních vlivů, slunce a vlastním provozem účinek slábne.

Co se týče spár, záleží zda jsou vyplněny klasickým spárovacím pískem, či jiným sypkým materiálem - v tomto případě by bylo třeba použít impregnaci na bázi akrylátové pryskyřice pro zpevnění jednotlivých zrn výplně. Použít lze např. přípravek SIKA Sikagard 907W, ceny a další informace najdete zde.

Pro podrobnější informace můžete navštívit webové stránky firmy SIKA - výrobce tohoto přípravku.

Pokud máte spáry vyplněny nějakou spárovací hmotou je možno použít i impregnaci na bázi siloxanů/silanů.

Tím, že jsou dlažební desky již impregnovány, bylo by vhodné ošetřit pouze spáry, protože je otázkou jak by se dodatečně celoplošně nanášená impregnace chovala v kontaktu s již aplikovanou impregnací z výroby.

 

Odstranění vosku z dlažby

Otázka

Nakapal mi vosk na dlažbu na zápraží. Lze vosk odstranit?

Odpověď

Obecně olejové nebo voskové skvrny jdou z povrchu betonových výrobků velmi špatně odstranit. Doporučil bych Vám vosk nejdříve mechanicky odstranit (rýžový kartáč) a následně skvrnu odstranit chemickou cestou pomocí přípravku Betoncleaner.

 

Znečištění dlažby přípravkem LUXOL

Otázka

Dobrý deň! Chcel by som sa spýtať, čím by sa dala vyčistiť zámková dlažba, keď sa mi na ňu vylial LUXOL. Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpověď

Obávám se, že to uspokojivě nepujde vyčistit žádným přípravkem. Můžete zkusit čistič betonových povrchů na odstraňování vápenných výkvětů (např. přípravek Betoncleaner, firma Stachema). Tyto přípravky pracují na principu rozpouštění povrchových vrstviček cementového tmele a s nimi i vlastního znečištění na cementový tmel vázaného. Reálnější variantou je ale spíše takto poškozené dlažební kameny výměnit za nové.

Dlažba k bazénu se slanou vodou

Otázka

Dobrý den. Dá se použít dlažba TOGO k bazénu se slanou vodou? Neudělá to fleky od soli. Děkuji za odpověd.

Odpověď

Tyto dlažby jsou opatřeny dodatečnou ochrannou impregancí povrchu, která umožňuje snažší čistitelnost povrchu a omezení savosti povrchu dlažby. Možný výskyt stop po ulpělé soli však vyloučit nelze.

Tento druh dlažeb z litého betonu se vyznačuje širším intervalem rozměrové tolerance a doporučuje se jej pokládat se spárami 10 až 15 mm. Vzhledem k jejich formátu se dále nedoporučují používat pro pokládku na lepidlo. Je zde riziko vzniku trhlin vlivem objemových změn. Podrobnější informace naleznete v přiloženém souboru.

Soubory ke stažení

Dopisní schránky pro tvarovky FACE BLOCK

Otázka

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jakou mě doporučite poštovní schránku z nerezi, která příjde zapustit do sloupku z tvarovek FACE BLOCK? Děkuji za radu, začínám stavět plot z vašich výrobku FACE BLOCK.

Odpověď

Nabídku poštovních schránek do sloupků z tvarovek FACE BLOCK si můžete prohlédnout zde. V přiloženém souboru najdete návod na zabudování poštovní schránky do sloupků z tvarovek FACE BLOCK.

Soubory ke stažení

Řezání dlažby RUVIDO

Otázka

Prosím potrebujem poradiť ohľadom dlažby RUVIDO. Mám dotaz či je dlažba farebne upravená aj z bočných strán alebo iba z vrchnej strany a či pri rezaní buda farba tá ista ako je na povrch, alebo bude iná. Ja potrebujem šírku 33cm, pretože budem musieť rezať zo 40cm. Neviem či robíte aj v rozmere 33cm .

Odpověď

Dlažba RUVIDO je celoprobarvená, tzn. že barevné jsou i boční strany. Ale to neznamená, že po rozřezání bude nově vzniklá strana stejně barevná. Spíše se zvýrazní struktura betonu, povrch bude ostřejší a pravděpodobně světlejší. Doporučujeme si toto vyzkoušet na jedné dlažební desce a podle výsledku se pak rozhodnout.

Dilatační trhliny

Otázka

Dobrý den, loni jsem nalepil dlažbu ROTOna žb desku-terasa flexi lepidlem. Spáry jsou 10 mm vyplněny flexi spárovací hmotou.V místě styku dlažby a spárovací hmoty se objevily malé vlásečnicové trhliny. Plocha terasy je 3,5 x 5m. Dlažba je černá. Můžu se těchto trhlin zbavit? Děkuji za odpověd.

Odpověď

V podstatě se jedná o dilatační trhliny způsobené objemovými změnami vlivem odlišného smršťování dlažebních desek a podkladu a vlivem teplotních dilatací (střídání teplot, odlišní teplota povrchu a podkladu). Tyto velkoformátové dlažební desky není vhodné pevně lepit na podklad a spáry vyplnit běžnými flexibilními hmotami. Vytvoří se tak prakticky monolitická konstrukce bez možnosti pracovat vlivem výše uvedených změn. V řadě případů dochází k tvorbě trhlin i ve vlastních dlažebních deskách. Spáry by musely být vyplněny vyloženě pružným materiálem, běžné jednosložkové "flexibilní" spárovací hmoty potřebně parametry pružnosti nedosahují.

Dlažba PAROLIN na příjezdovou cestu

Otázka

Dobrý den, uvažuji o koupi dlažby PAROLIN skladba, ale koukám, že máte v nabídce pouze velikost 60 mm. Rád bych použil tuto dlažbu i jako příjezdovou cestu ke garáži. Takže bych se měl dotaz, zda tato výška dlažby (60) je dostačující nebo musím použít vyšší, kterou ale nemáte v nabídce. Podle fotek realizací je použita i na příjezdovou komunikaci.

Odpověď

Dlažbu PAROLIN skladba o výšce 60 mm lze určitě použít i na příjezdovou cestu ke garáži v případě, že se jedná o pojezd osobním automobilem. Samozřejmostí je také správně provedené podloží. Správný postup pokládky dlažeb a přípravu podloží najdete v přiloženém souboru.

Soubory ke stažení

Prodejní místa

Vyberte si z více než 700
prodejních míst po celé
České republice
a na Slovensku.

Projekt zdarma

Plánujete stavební úpravy kolem
svého domu? Pošlete nám svoji
představu a my Vám zdarma
zpracujeme projekt.

Poradna

Řešíte nějaký problém a
potřebujete pomoci? Můžete se
podívat na soupis důležitých
informací nebo použijte poradnu.