Online poradna

Položky označené * hvězdičkou jsou povinné

Vaše dotazy

Lze u tvarovky opravit barvu?

Otázka

Dobrý den, potřebovala opravit barvu štípané tvarovky - okrová barva. Je možé trochu barvy získat? Děkuji za informaci.

Odpověď

K probarvování betonových výrobků se používají speciální pigmenty přidávané přímo do betonové směsi, které se váží na pojivo a kamenivo při společném mísení v mísícím centru. Dodatečně na hotový výrobek nelze tyto pigmenty použít resp. první déšť by je smyl. Takže pokud se Vám jedná o dodatečnou opravu asi jediný způsob je použití některé syntetické barvy použitelné i pro beton podobného odstínu.

Pokládka plošné dlažby do suchého betonu

Otázka

Dobrý den, prosím o radu. Dá se plošná dlažba BIANKA 400 × 400 × 36 pokládat místo do kamenné drtě 4-8, do suchého betonu? Bude to terasa 5 x 10m, nezastřešená. Jaké jsou výhody a nevýhody. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Pokládku plošné dlažby do suchého betonu nemůžeme doporučit. Jedná se o způsob pokládky, který má jakýmsi způsobem nahrazovat náročnější a nákladnější způsob pokládky plošné dlažby na betonovou desku do stavebního lepidla. Výsledek pokládky však nebývá zpravidla příliš kvalitní. Do suchého betonu se většinou nedaří desky uložit zcela stabilně a celoplošně, dochází k pohybům dlažebních desek a praskání. Kvalita pokládky je v ploše značně proměnlivá v závislosti na tom, jaké kvality byl zavlhlý podkladní beton, a jak se podařilo podkladní beton zhutnit.Výhodou tohoto způsobu pokládky je snad jen poměrně příznivá cena v porovnání s pokládkou na ŽB desku, nicméně toto je skutečně vykoupeno sníženou kvalitou.

Pokud vyžadujete způsob pokládky, který umožní plošnou dlažbu zatížit vyšším stupněm zatížení, využijte doporučených skladeb pro pokládku plošné dlažby, které jsou prezentovány na str. č. 6 přiloženého dokumentu. Pro běžné zatížení vyvolané pochůzným způsobem užívání, jednoznačně preferujeme pokládku do kamenné drtě.

Soubory ke stažení

Výrobní rozměry dlažby HOLLAND

Otázka

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na skutečný rozměr zámkové dlažby Holland, jesli uvedené rozměry 200x100 mm jsou i se zámkem nebo bez. V současné době realizuji chodník o šířce 1 m, betonuji obrubníky, ale dlažbu budu kupovat později. Potřeboval bych znát šíří poskládané dlažby v 1 metru, abych potom nemusel řezat dlažku po celé délce. Děkuji

Odpověď

Jedná se o skladebný rozměr. Výrobní rozměry jsou 197 x 97 + 2 mm distančník, tzn. 199 x 99 mm pokud budou na sraz (spáry by správně ale měly být 3 až 5 mm, tj. kameny by se něměly dotýkat distančníky).
Zásadní věc je ale výrobní tolerance a pro absolutní jistotu je potřeba mít konkrétní dlažební bloky fyzicky k dispozici a na sucho si jednu řadu položit a vzdálenost doladit.

Je nutná impregnace nových dlažeb?

Otázka

Dobrý den, zakoupila jsem dlažbu Tina na terasu v bílé barvě. Jakou doporučujete impregnaci?

Odpověď

Tato varianta dlažby je opatřena povrchovou impregnací již z výroby (stupeň Protect system Top), která zaručuje snadnější odstranění běžných a mírně agresivních nečistot jako je např. bláto, rostlinný, olej aj. Nový výrobek tak není potřeba dodatečně impregnovat.

Vyčištění staré dlažby

Otázka

Dobrý den; u rodinného domku máme cca 15 let dlažbu vaší výroby. Vzhledem a provedením odpovídá typu Magik ze současné nabídky ( tři barvy, tři tvary -velký čtverec,malý čtverec a obdélník, povrch hrubý ). Za celou dobu užívání jsou povrch a barvy zašlé, znečištěné s uchycenou řasou či mechem. Prosté omytí tlakovou vodou WAP nestačí. Prosím sdělte zda existují prostředky na renovaci dlažby, případně technologický postup.

Odpověď

V přiložených souborech naleznete obecné informace k ošetrování dlažebních povrchů.

Pro očištění dlažby je možné použít čistítí přípravek Betoncleaner. Podrobnější informace viz přiložené dokumenty. Ale na tyto chemické čističe pozor (roztoky kyseliny). Tím že fungují na principu rozpouštění povrchové vrstvičky cementového tmele (se zachycenou nečistotou) dá se jimi i hodně pokazit.

Šetrným, levným a relativně účinným přípravkem je obyčejný ocet a rýžový kartáč.

 

Soubory ke stažení

Hydroizolace při stavbě zídek a plotů

Otázka

Dobrý den, budu stavět okrasnou zídku před domem z betonových lícových cihel. Rád bych věděl zda je nutno základní první řadu položit na izolaci nebo je možno stavět přímo na základ bez jakékoli izolace. Děkuji.

Odpověď

Vodorovná hydroizolace je základní technologické opatření proti vzlínání zemní vlhkosti do jakéhokoliv zdiva (betonové, cihlené ap.) a tím prevence před zvýšenou tvorbou výkvětů, případně jiných vážnějších poruch vlivem nadměrné vlhkosti konstrukce. Vzhledem k tomu, že je potřeba propojovat zdivo se základem, je vhodné použít některou z hydroizolačních stěrek ("tekutá lepenka") na místo klasických hydroizolačních pásů.

Položení dlažby DAREA na terče

Otázka

Dobrý deň, chcem sa spytat na pokladanie dlazby na terce. Po I. Mozem pokladat Vasu dlazbu Dare na terce??? (Pokladka by bola realizovana na terase II. poschodia, Skladba: zelezobetonova doska, izolacne pasy, vyspadovany pochvodzny polystyren, geotextilia a fatrafol). Sklon 1 cm nameter. Rozmer terasy 5x5m. Po II. Ake terce by ste mi odporucili, pripadne viete i poradit kolko a akych potrebujem pri uvedenej dlazbe a rozmeroch terasy? Po. III. Treba dat pod Terce nejaku vlozku ktora by zabranila pripadnemu pretrhnutiu hydroizolacie???

Odpověď

Ano, dlažbu DAREA můžete pokládat na terče, vzhledem k formátu 600x400x40 mm zde platí pouze jedno specifikum - dlažba se terči nepodkládá pouze v rozích, ale také uprostřed rozpětí, kdy využijete totožných terčů jako v rozích, pouze se provede vylomení distančních pacek na terčích. V případě pokládky tzv. na střih (průběžné spáry) jsou tyto "středové" terče vlastně terči navíc a řeší pouze otázku statiky dlažební desky. Pokud je použita pokládka na vazbu, s přeložením jednotlivých kusů o 1/2, pak jsou tyto terče využity pro základní podpěru dlažby.

Volba terčů je závislá na požadavcích na finální plochu. Pokud jsou podkladní vrstvy ve sklonu a předpokládá se totožný sklon povrchu plochy dlažby, pak je možné využít nejjednoduššího druhu terčů - terč pevný TT nebo EH z naší nabídky (viz. ceník). Toto řešení doporučujeme. Pokud je požadavek na rovnou plochu dlažby i při podloží ve sklonu, pak toto řeší využití rektifikačních terčů, taktéž je naleznete v naší nabídce. Využití rektifikačních terčů je vhodné pouze pro plochy s jednosměrným spádem. Jedná se o variantu nákladnější a technologický postup pokládky je taktéž náročnější, kladem je pak rovinnost plochy. Přibližnou spotřebu terčů lze určit z tabulky, která je součástí dokumentu v příloze.

Pokud je finální hydroizolační vrstva výrobcem určena jako vhodná pro pokládku dlažby na terče, pak není potřeba terč dále podkládat. Pokud tomu tak není, pak doporučuji pod každým terčem provést podložení výřezem hydroizolace, popř. částí geotextile apod.. Konkrétní doporučené řešení by mělo být odsouhlaseno výrobcem hydroizolace tak, aby nebyly porušeny podmínky použití výrobku a související záruky.

V příloze najdete také prospekt k podložkám pod dlažbu, kde naleznete bližší informace k typům a použití podložek pod dlažbu.

Soubory ke stažení

Uložení vibrolisovaných schodů

Otázka

Dobrý den, chtěl bych vědět, jestli při pokládce vibrosilovaných schod. stupňů musí být podbetonována celá plocha (délka) schodu nebo stačí schod uložit na bet. základ pouze na krajích ? Děkuji

Odpověď

Ano, u těchto shodů se předpokládá jejich uložení v celé ploše. Nejsou vyztuženy armaturou. Podrobnější informace naleznete v přiloženém materiálu.

Soubory ke stažení

Oživení a vyčištění starší dlažby

Otázka

Dobrý den, mám na terase již třetí černobílý HOLLAND. Bílá začíná dost šednout a černá blednout. Můžete mi prosím poradit čím vyčistit skvrny od prachu, deště, hlíny atd.? Děkuji.

Odpověď

Asi nejvhodnější je použití tlakové vody (wapky). Pro delší uchování vzhledu a snadnější čistitelnost můžete očistěný povrch ošetřit impregnačním přípravkem. Na vodorovných plochách je životnost impregnace ale samozřejmě kratší než na svislých zídkách, kde nepůsobí otěr od chůze a pneumatik. S chemickými čističi doporučuji postupovat opatrně. Zpravidla jsou na bázi roztoku kyselin a pracují na principu rozpouštění povrchové vrstvičky cementového tmele, na kterém je ona nečistota zachycena a dá se tím i více pokazit než vyčistit. Šetrný a bezpečný je běžný jar, obyčejný ocet a rýžový kartáč.

Podrobnější informace můžete nalézt v přiložených materiálech.

 

Soubory ke stažení

Prodejní místa

Vyberte si z více než 700
prodejních míst po celé
České republice
a na Slovensku.

Projekt zdarma

Plánujete stavební úpravy kolem
svého domu? Pošlete nám svoji
představu a my Vám zdarma
zpracujeme projekt.

Poradna

Řešíte nějaký problém a
potřebujete pomoci? Můžete se
podívat na soupis důležitých
informací nebo použijte poradnu.