Online poradna

Položky označené * hvězdičkou jsou povinné

Vaše dotazy

Impregnace proti znečištění motorovým olejem

Otázka

Dobry den Potřebuji poradit čím naimpregnovat betonovou zamkovou dlažbu proti znečištění motorovým olejem na stání pro osobni automobil.

Odpověď

Například produkt Sikagard 907W, u kterého společnost SIKA uvádí použitelnost i proti motorovým olejům.

Čím zasypat spáry?

Otázka

Dobrý den, v altánu jsem položil dlažbu Memorik 2 colormix. Nyní řěším ¨zasypání spár. Váhám mezi pískem, prosívkou strusky, nebo jemným štěrkem. Můžete prosím doporučit řešení? Děkuji.

Odpověď

Doporučujeme čistý křemičitý písek do frakce 0-2 mm. Měl byste tak jistotu, že se jedná o naprosto čistý materiál. Různé prosívky mohou obsahovat nečistoty, štěrky případně pak částice s reaktivními oxidy železa, které mohou povrch betonových výrobků zašpinit a vyvotřit rezavé skvrny ap.

Provázání zdiva z tvarovek SIMPLE BLOCK

Otázka

Dobrý den, chcela by som sa spýtať na metódu upevnenia priebežných tvárnic simple block so stĺpkovou tvarnicou.Mám tomu rozumiet,že sa vkladá nejaky kotviaci plech?ďakujem.

Odpověď

Ano, jde o provázání sloupku s průběžným zdivem. Minimálně by mělo být slepeno lepidlem v souladu s obrázkem v pracovním postupu viz příloha.

Výtah z textu k tomuto:

"Protože jsou tvarovky opatřeny systémem pero - drážka, není nutné svislé spáry vyplňovat lepidlem. Výjimku tvoří svislá spára mezi sloupkem a vyzdívkou, kterou je z důvodu zmonolitnění konstrukce nutné vyplnit flexibilním lepidlem. Zmonolitnění je možné provést také prostřednictvím ocelových kotev, na což je vhodné pamatovat již před zahájením prací. Ideálním řešením je použití kotev z pozinkované oceli případně nerezavějící oceli, čímž se předejde možné budoucí tvorbě skvrn rzi na konstrukci."

Soubory ke stažení

Úprava pohledových hran

Otázka

Dobry den, chcem sa opytat na upravu pohladovej hrany pri platniach Alma. Je sucastou aj nejake zabrusenie ostrej hrany, teda vytvorenie fazetky alebo obluku, nemate nejaky nacrtok ? Kolko sa doplaca za toto opracovanie ? Pri Laurii sa tato moznost neponuka ?

Odpověď

V rámci provedení upravené pohledové hrany na plošných dlažbách je horní lepená hrana upravena zkosením ve tvaru fazetky o rozměru přibližně 4x4 mm. Zkosení je provedeno zabroušením, přičemž vzniklá fazetka je dále zušlechtěna leštěním, které zabroušenou plochu fazetky vzhledově přibližuje k běžnému povrchu dlažby. Provedení zkosené hrany je zahrnuto v ceníkové ceně výrobku.

Upravenou pohledovou hranu je možné u dlažeb Perfect clean TOP provést pouze u povrchu (reliéfu) ALMA. Reliéf LAURIA toto neumožňuje z důvodu charakteru tvarování povrchu, které vylučuje optimální napojení lepených prvků při výrobě pohledových hran.

Dlažby s pohledovými hranami se používají pro lemování a ukončení chodníků, teras, balkonů a jiných pohledově přiznaných okrajů ploch a konstrukcí vytvářených z plošných dlažeb. Úprava pohledových hran je možná na vybraných typech výrobků na formátu 400 × 400 × 40/36 mm v provedení s jednou nebo dvěma upravenými hranami (rohový prvek).

Údržba a ošetření starších dlažeb

Otázka

Dobrý den, asi před 8 roky jsem u vás zakoupila broušenotryskanou dlažbu Bianca a Linda. Část dlažby je položena pod střechou (otevřená veranda) a ta je v pořádku. Druhá část je položena "pod širým nebem" a ta časem šedne, dělají se na ni skvrny. Zatím jsem to řešila pouze proudem vody, ale tento způsob už nestačí. Můžete mi poradit, zda je vhodná nějaká povrchová úprava nebo použití speciálního chemického přípravku? Děkuji za váš čas i nabídku řešení.

Odpověď

Šednutí plochy plošné dlažby je způsobeno běžnými nečistotami vnesenými provozem a povětrností, přičemž horší čistitelnost povrchu dlažby než tomu bylo dříve pravděpodobně souvisí se slábnoucím účinkem povrchové impregnace, která byla provedena při výrobě dlažby a zřejmě nebyla obnovována.

Čištění plochy dlažby doporučujeme provést tlakovou vodou (vysokotlaký čistič), účinný tlak vody je okolo 100-120 kPa, přičemž poškození dlažby jako takové se obávat nemusíte. Čištění plochy pouhým proudem vody bývá účinné pouze v případě velmi čerstvého znečištění a má jen velmi omezenou účinnost. V případě zásadního znečištění provozem, které nebylo dlouhodobě odstraňováno nebo znečištění agresivními látkami (produkty rostlin, jílovité zeminy, káva, víno, oleje...), které se nepodaří odstranit tlakovou vodou, je zapotřebí přistoupit k čištění plochy chemickou cestou. K tomuto doporučujeme použít přípravek Betoncleaner, který naleznete v naší nabídce. Postup čištění naleznete v přiložených dokumentech.

Konkrétně k použitým plošným dlažbám můžeme doporučit tento postup čištění:

1. Dlažbu navlhčit vodou

2. K čištění přistoupit až tehdy, kdy na povrchu nebude volná voda

3. Provést čištění povrchu přípravkem Betoncleaner zředěným s vodou v poměru 1:5 (při ředění lít chemický přípravek do vody, ne naopak), pro čištění použít gumové rukavice nebo jinou ochranu rukou, čištění provést kartáčem, intenzivně třít plochu dlažby

4. Očištěnou plochu intenzivně opláchnout vodu od zbytků chem. přípravku

5. Provést opakovanou impregnaci (není v zásadě nutné) – po úplném zaschnutí plochy se povrch dlažby natře impregnací pomocí štětce. Je možné impregnaci i stříkat (běžný zahradní postřikovač s jemnou tryskou). Maximální množství impregnace na m2, které je možné účelně naaplikovat je 150-180 g/m2. Na ploše by při aplikaci nemělo zůstávat volné množství impregnace, které by mělo tendenci stékat apod.

V bodě č. 5 je naznačen následný doporučený krok – obnovení povrchové impregnace, která zajistí dlouhodobě kvalitní vzhled povrchu a snadnější údržbu. Doporučujeme použít impregnace běžně nabízené v obchodních sítích stavebnin pro ošetření povrchu betonu, z naší nabídky se jedná o produkt Sealer W, je však možné použít i jiných přípravků na silan-siloxanové bázi.

Soubory ke stažení

Výkvěty po zimě

Otázka

Dobrý den, mám plot ze štípaných betonových tvárnic a neustále řeším vystupování sanitru ze spár mezi bloky a z bloků vůbec. Je nějaké řešení, jak se tohoto problému zbavit? Děkuji JK.

Odpověď

Po samovolném ustoupením výkvětů nebo jejich očištění lze plochu ošetřit nějakým vhodným impregnačním přípravkem. Podrobnější informace k tomuto naleznete v přiloženém souboru.

Soubory ke stažení

Proč se dělají výkvěty a jak na ně

Otázka

Dobrý den, mám postavený plot z červených face bloků a dělají se mi na nich ošklivé bílé mapy. Potřeboval bych poradit, jak se jich zbavit.

Odpověď

Jedná se o vápenné výkvěty. Je to normální, nemusíte se znepokojovat. Projevují se zejména teď po zimním období, kdy začíná svítit sluníčko a vlhkost se z betonových konstrukcí odpařuje. Podrobnější informace k tomuto naleznete v přiloženém dokumentu. Osobně doporučujeme nechat pracovat přírodu a chemií do toho zbytečně nezasahovat. Po čase výkvěty na povrchu přejdou do vodou rozpustné formy a smyje je déšť.

Soubory ke stažení

Dodatečne dobarvení dlažby

Otázka

Dobrý den. Mám dlažbu Holland skladba žlutá a potřebuji natřít boční hrany. Máte na to barvu, nebo kde a jakou si koupit? Děkuji

Odpověď

Betonové výrobky se probarvují speciálními pigmenty, které se do betonové směsi přidávají již ve fázi mísení a váží se na pojivo a plnivo - dodatečně jimi betonové výrobky barvit nelze. Dodatečné barvení betonových výrobků je možné max. pomocí nějakého vhodného nátěru - barvy na beton, která by měla jít pořídit běžne ve stavebninách nebo hobymarketu. Potřeba je ale počítat s tím, že výsledný vzhled nebude stejný jako u vnitřního probarvení a rovněž trvanlivost nátěru bude omezená. Doporučujeme nejprve zkusit někde bokem.

Vápenné výkvěty na dlažbě

Otázka

Prosím o radu. Po zimě se nám utvořily na betonové dlažbě PRESBETON bílé skvrny od soli z aut. Zkoušeli jsme dlažbu několikrát umýt vodou, ale bez výsledku. Jakým způsobem skvrny lze odstranit? A jaký ochranný prostředek doporučujete použít po vyčištění jako prevenci těchto skvrn. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Pravděpodobně se jedná o vápenné výkvěty. U betonových výrobků jde o normální a běžnou věc. Objevují se zejména po zimním období, kdy z betonových ploch odchází vlivem oslunění vlhkost. Samovolně po čase přechází do vodou rozpustné formy a smyje je déšt, v případě vodorovných ploch tomu napomůže i přirozený otěr. Plochu lze po jejich ustoupení či očištění naimpregnovat. Na trhu dnes existuje řada kvalitních přípravků od renomovaných dodavatelů. Podrobnější informace k tomuto naleznete v přiloženém souboru.

Osobně doporučujeme spíše nechat pracovat přírodu a do plochy zbytečně chemickými čističi nezasahovat. Nejlépe je vyčkat přechodu do více rozpusné formy a pomoci si případně obyčejným octem. Pro jistotu vyzkoušejte vždy někde na malé ploše na boku. Chemickými čističemi se to ho dá kolikrát i více pokazit než zlepšit. Pokud je výkvět v rané (a špatně rozpustné) formě, tak jej lze z povrchu dostat v podstatě jedině chemicky a to tak, že rozpustíte samotná zrnka cementového tmele, na kterých je vlastní výkvět navázán.
Nešetrné a opakované čistění tak může zapříčinit optickou změnu čištěného povrchu.

Soubory ke stažení

Rozdíl mezi reliéfním a kladívkovaným povrchem

Otázka

Dobrý den, měl bych zájem o dlažbu CUSTO, ale nikde jsem nevyčetl , jaký je rozdíl mezi kladívkovou a reliéfní dlažbou?

Odpověď

Reliéfní (lehce zvlněný) povrch dlažby CUSTO vychází přímo z výroby, kdy kámen kopíruje tvar používané formy, přičemž následně je možné povrch dále upravit tzv. kladívkováním, kdy vzniká otlučený povrch s ostřejšími hranami nášlapné vrstvy imitující starobylý vzhled kamenů.

Prodejní místa

Vyberte si z více než 700
prodejních míst po celé
České republice
a na Slovensku.

Projekt zdarma

Plánujete stavební úpravy kolem
svého domu? Pošlete nám svoji
představu a my Vám zdarma
zpracujeme projekt.

Poradna

Řešíte nějaký problém a
potřebujete pomoci? Můžete se
podívat na soupis důležitých
informací nebo použijte poradnu.