Online poradna

Položky označené * hvězdičkou jsou povinné

Vaše dotazy

Rozdíl mezi reliéfním a kladívkovaným povrchem

Otázka

Dobrý den, měl bych zájem o dlažbu CUSTO, ale nikde jsem nevyčetl , jaký je rozdíl mezi kladívkovou a reliéfní dlažbou?

Odpověď

Reliéfní (lehce zvlněný) povrch dlažby CUSTO vychází přímo z výroby, kdy kámen kopíruje tvar používané formy, přičemž následně je možné povrch dále upravit tzv. kladívkováním, kdy vzniká otlučený povrch s ostřejšími hranami nášlapné vrstvy imitující starobylý vzhled kamenů.

Vibrování dlažby SETIMO

Otázka

Lze položenou dlažba SETIMO vibrovat?

Odpověď

Může, ale pouze vibrační deskou, která dokáže vyvodit maximální dynamický účinek menší než 100 kN/m2 (odstředivá síla v kN deklarovaná výrobcem desky vztažená na velikost kontaktní dosedací plochy v m2, která je aktivní při hutnění).

Pokládka travního lemu

Otázka

Dobrý den, zajimalo by mě, jaký je pracovní postup pro pokladku Travního lemu malý. Zajima me hlavne skladba materiálu pod travním lemem.

Odpověď

Travní lem se pokládá jako klasická dlažba, tzn. do drtě frakce 4-8, nebo 2-5 mm. Vzhledem ke svým dimenzím má spíše funkci pouze lemovací, jak už vyplívá z názvu. Pokud potřebujete zároveň, aby určitou mírou i mechanicky stabilizoval okapový chodník bylo by vhodné jej zapatkovat obdobně jako klasický obrubník. V příloze najdete návod do uložení obrubníků.

Soubory ke stažení

Zatížení plošných dlažeb

Otázka

Prosím o informaci:jak silná musí být dlaždice při použití terčů na terase, zatížení cca 100 kg/m2.

Odpověď

Vámi udávanému zatížení vyhovují plošné dlažby všech nabízených běžných formátů. Nelze doporučit využití řezaných formátů, zejm. 400x98x40/36 mm. Vzhledem k ekonomické pokládce doporučuji volit formát 400x400x40 resp. 400x400x36 mm a větší, velký formát je jednak vnímám pozitivně po architektonické stránce, ale také umožňuje ekonomickou pokládku z pohledu spotřeby terčů.

Použití dlažby KASTELA

Otázka

Je vhodné dlažbu KASTELA použít jako podlahu do přístřešku pro auta?

Odpověď

Ano, dlažbu KASTELA lze použít na občasný pojezd osobním automobilem a tedy i pro parkovací stání. Je však nutné dodržet pravidla pro přípravu podloží, aby pak nedošlo k rozjetí plochy a posunu dlažebních kamenů. Rady a tipy pro přípravu kvalitního podloží najdete v příloze.

Soubory ke stažení

Očištění dlažby od zaschlého betonu

Otázka

Dobry den Na podzim lonskeho roku jsme pokladali zamkovou dlazbu Holland Colour festival a bohuzel ted jsme delali betonovou podlahu a jeden delnik se mi prosel pres tu dlazbu a bohuzel beton uz zaschl. Je nejaka moznost jak odstranit betonove skvrny z povrchu dlazby?

Odpověď

Zkuste co půjde nejprve mechanicky kartáčem, nebo špachtlí a následně lze použít některý z čističů povrchu betonových výrobků. Dlouhodobě na rozpouštění usazenin a nečistot používáme přípravek Betoncleaner (Stachema Kolín). Je potřeba s těmito přípravky pracovat obezřetně - jedná se o agresivní látky. Před čištěním by měl být povrch nasycen vodou, aby se přípravek zbytečně nedostával hlouběji do struktury, ale působil jen na povrchu. Nechat působit několik desítek sekund a opláchnout, případně zopakovat. Vyzkoušet nejprve někde bokem. Je potřeba pamatovat na to, že tyto přípravky rozpouští nejen usazeniny, ale i vlastní cementový tmel, tzn. při nešetrném čístění může dojít ke změně vzhledu čištěných betonových výrobků. V příloze najdete technické listy a informace k čištění.

Soubory ke stažení

Usazení plotových patek

Otázka

Dobrý den. Jaké je správné usazení plotových patek resp. mohou být celým objemem v zemi a je vhodné je kvůli větší stabilitě plotu např. ještě v zemi oblít betonem?

Odpověď

Celým objemem v zemi samozřejmě být mohou. Vzhledem k hmotnosti vlastních patek další obetonování není potřeba.

Dlažba BRENDA před garáž

Otázka

Dobrý den, pro realizaci chodníků a příjezdu ke garáži pro osobní automobil jsem si předběžné zvolil dlažbu BRENDA. Nejsem si jistý, zda je tato dlažba vhodná i pro zatížení od vozidel, protože má tl. 60 mm. Prosím o potvrzení vhodnosti dlažby pro tento účel nebo doporučujeme jinou tloušťku? Děkuji

Odpověď

Vybral jste dobře, dlažba BRENDA je vhodná jak na chodníky, tak i jako příjezdová komunikace ke garáži pro osobní automobily. Samozřejmostí je však dobře provedené podloží, tzn. aby se dlažba nehýbala a tím nedocházelo k poškození rohů kamenů či k posunu jednotlivých kamenů. Návod na pokládku této dlažby najdete v příloze.

Soubory ke stažení

Dlažba LIMA pouze pochozí

Otázka

Dobrý den, potřebujeme dlažbu kolem domu především jako pojezdovou plochu - parkování. Máme zájem o dlažbu LIMA - je tento typ dlažby vhodný? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dlažba LIMA je vzhledem ke své výšce 45 mm vhodná pouze pro pochozí plochy.

Prodejní místa

Vyberte si z více než 700
prodejních míst po celé
České republice
a na Slovensku.

Projekt zdarma

Plánujete stavební úpravy kolem
svého domu? Pošlete nám svoji
představu a my Vám zdarma
zpracujeme projekt.

Poradna

Řešíte nějaký problém a
potřebujete pomoci? Můžete se
podívat na soupis důležitých
informací nebo použijte poradnu.