Online poradna

Položky označené * hvězdičkou jsou povinné

Vaše dotazy

Dodatečná impregnace dlažeb

Otázka

Dobrý den, koupil jsem Váš výrobek - dlažbu Setimo Kamelo. Je vhodné pro zvýraznění její barevnosti použít impregnaci Sikagard /jak jsem se v poradně dočetl /. Prám se proto, protože jsem se o dlažbě dočetl, že už je nějak povrchově ošetřena kvůli odolnosti vůči znečištění.

Odpověď

Dodatečné ošetření povrchovou impregnací možné je. Ano, naše dlažby jsou ve standardu opatřeny těsnící přísadou, která je obsažena již v použité betonové směsi. Účinky tohoto opatření jsou obdobné jako u povrchové impregnace - zejména snížení nasákavosti a snažší čistitelnost povrchu, takže smysl nanášet dodatečný impregnační nátěr by mělo asi jen pokud vyloženě chcete docílit prohloubení barvenosti.
SIKAGARD 907 W je na bázi akrylátové pryskyřice - vytváří na povrchu znatelný film. Foto pro představu a technický list výrobce naleznete v příloze. Doporučujeme nejprve pořídit a vyzkoušet malé množství někde bokem na zkoušku, zda Vám výsledný vzhled bude vyhovovat.

Soubory ke stažení

Odstranění betonu z dlažby

Otázka

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně odstranění betonu z dlažby HOLLAND přírodní. Při míchání v blízkosti položené dlažby se část betonu vylila tam kam neměla. I po rychlém odstranění zůstala v pórech dlažby slabá vrstva betonu, resp. jakoby takový film, přeliv. Dlažba ještě nebyla impregnovaná. Kromě výměny dlaždic je i možnost chemického či mechanického odstranění, aniž by došlo k poškození dlažby? Např. Betoncleaner? Popř. má na to i vliv případné vymrznutí? Mohl bych ještě poprosit o doporučení impregnace proti mastnotám atd. na tuto dlažbu - tzn. Holland přírodní?

Odpověď

Mechanické a chemické čištění, resp. jejich kombinace možná samozřejmě je. Otázkou do jaké míry bude toto čištění účinné. Pokud se bude postupovat šetrně, dlažba by se poškodit nemusela. Chemické čističe jako Vámi vzpomínaný Betoncleaner fungují na principu rozpouštění povrchových vrstviček cementového tmele (na nichž je vázáno ono znečištění), tzn. při nešetrném nebo více opakovaném použití těchto čističů se může více obnažit povrchová struktura betonového povrchu a čistěné dlažební kameny mohou vykazovat znatelný optický rozdíl oproti dlažebním kamenům, které čištěny nebyly. Pokud se povrch čištěním nijak zásadně nenaruší na odolnost proti mrazu to nemá vliv.

Jistou odolnost proti olejům vykazují např. tyto impregnace, které je možno pořídit na našich prodejních skladech :

DuPont Sealer W (fluoro-křemičitanová impregnace)

SIKA Sikagard 907W (akrylátová, vytváří znatelný film na povrchu, náročnější na podmínky při aplikaci) - viz příloha

Naše dlažby jsou z výroby opatřeny hloubkovou těsnící přísadou, která vykazuje obdobný efekt jako klasická povrchová impregnace, byť zpravidla ne tak účinný jako dodatečná povrchová impregnace. Pro vzájemnou snášenlivost s povrchovou impregnací doporučuji nejprve vyzkoušet na vzorku dlažby. Každopádně se nejedná o levnou záležitost a zvažtě zda není pro Vás vhodnější řešení spíše případně znečištěné dlažební kameny vyměnit.

Soubory ke stažení

Protiskluzné vlastnosti dlažeb

Otázka

Dobrý den, prosím o radu, jakou mám vybrat dlažbu na nájezd k domu o délce 12m, ale s převýšením cca 1,7m. Jde mi především o správný výběr z hlediska zimních měsíců. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Všechny naše dlažby jsou dimenzovány do venkovního prostředí, tzn. jsou mrazuvzdorné. Co se týče protiskluzových vlastností - lepší charakteristiku přirozeně vykazují dažby s povrchy dodatečně mechanicky opracovanými zejména tryskané a pemrlované. Pokud se však na povrchu vytvoří ledová krusta bude už v podstatě jedno, zda se jedná o dlažbu s klasických hladkým nášlapem, nebo nášlapem tryskaným, či pemrlovaným.

 

Výměna dlažebních kamenů

Otázka

Máme položenou na terase chaty dlažbu 600x400mm Simona zelená. Jak je možné některou dlaždici vyměnit, nemám-li kleště na pokládku? Tyto kleště popisujete k použití do rozměru 500x500mm. Jaká by měla být zaručená kvalita úkosu horní strany? Je dlažba z výroby nějak impregnovaná proti mechu a znečištění? Děkuji za odpověď.

Odpověď

V případě, že nemáte k dispozici kleště vhodné k výměně dlažby, tak pokud je dlažba položena správně se spárou, je možno využít různé druhy ručního nářadí, které je možné vsunout do spáry a tím postupně spáru uvolnit, dojde k uvolnění kusu dlažby a krok po kroku je možné kus vytáhnout. Využijete např. výřezy z pásové oceli atp. - v případě, že je provedena spára, je to sice náročné, ale proveditelné. Pokud spára provedena není, tak nezbývá než kus plochy rozebrat a přijatelným způsobem se dostat do potřebného místa.
Tento postup lze použít samozřejmě i v případě, že je spára provedena a vzhledem k pozici poškozeného kusu v ploše je to výhodnější než postupné vytahování prvním zmíněným způsobem. Krajní možnost je samozřejmě rozbití poškozeného kusu, pozor však na složité vložení nového kusu zpět v případě, že není provedena spára. To by bylo totiž dosti pravděpodobné, že se jej nepodaří do vzniklého prostoru vložit. Kleště se dají použít i pro rozměr 60x40, jen se na dlažbu nasadí v kratším rozměru dlažby.

Hrana dlažby je zhotovena ze stejného materiálu jako zbytek povrchu dlažby, požadavky na ni nejsou v normě konkretizovány, ta se zabývá výrobkem jako celkem.

Vymývaná dlažba Simona zelená je impregnována již ve výrobě základním druhem povrchové impregnace, která usnadňuje údržbu povrchu dlažby a snižuje náchylnost povrchu k ušpinění během užívání. Účinnost impregnace v čase slábne a v horizontu cca 2 let je vhodné ji obnovit.

Ideální šíře chodníku

Otázka

Dobrý den, měl bych dotaz k šířce chodníku - dokončuji stavbu rodinného domu a potřebuji uložit obrubníky, dlažbu chci řešit až příští rok, bohužel ještě nemám stále jasno, jaký typ. A dotaz tedy zní, zda existuje nějaká optimální, univerzální šíře chodníku, případně násobky nějakého rozměry, kdy je následně prořez co nejmenší ? Děkuji

Odpověď

U veřejných staveb je šíře chodníku požadována min. 1 500 mm, u rodinného domů šíře záleží na Vás. Je rozumné pro pohodlné chození uvažovat šíři alespoň okolo 700, 750 mm. Pro minimalizaci případných dořezů je ideální, pokud máte konkrétní dlažbu již fyzicky k dispozici a můžete si ji do šířky na sucho vyskládat včetně zvolené šířky spáry. Jinak nezbyde než vycházet ze skladebných rozměrů konkrétního formátu dlažby. Dlažební bloky mají ale jistou výrobní rozměrovou toleranci, takže kameny které si případně změříte na stavebninách a které si pak koupíte s nějakým časovým odstupem či od jiného výrobce nebudou rozměrově identické. Vhodné je nastavit šířku tak, aby jste dořezával spíše větší díl, než aby Vám chyběl k dořezu malý kousek.

Přípustné zatížení dlažeb

Otázka

Jake je prosim pripustne zatizeni autem dlazby HISTORIK I 6 cm tluste? Hodlam ji pouzit jako pojezdovou. Pouze HISTORIK I. A vzhledem k rozmerum 14x14 cm si myslim, ze nepraskne. Dekuji.

Odpověď

Dlažby běžného formátu tloušťky 6 cm obecně je možno použít pro občasný pojezd vozidel do 3,5 tuny. Zdaleka to ale není pouze o tloušťce vlastní dlažby - zásadní vliv pro přenos zatížení mají podkladní vrstvy. Podrobnější informace k pokládce a informativní skladby podle míry zatížení najdete v přiloženém soboru.

Soubory ke stažení

Definování vyšší zátěže dlažeb

Otázka

Dobrý den, u dlažby HOLLAND, výška 80 mm píšete, že lze použít pro plochy s vyšší zátěží. Můžete prosím specifikovat co znamená vyšší zátěž. Může po této dlažbě jezdit např. velké popelářské auto, hasiči nebo nákladní vůz s materiálem?

Odpověď

Tloušťka a formát dlažebního kamene je pouze dílčí část skladby dlažebního krytu. Zásadní je skladba a provedení podkladních vrstev. Při kvalitně provedené pokládce a odpovídající skladbě podkladních vrstev z hlediska zatížení (řeší projektant na základě požadavků a hydrogeologických poměrů konkrétní stavby) je tento rozměrový formát kamene při tloušťce 8 cm dostačující.

Pro častější pojezd těžších vozidel je však vhodnější spíše formát H-PROFIL tl. 8 cm. Dlažby tl. 10 cm se pak používají na nejexponovanější místa jako jsou logistické sklady, překladiště ap.

Podrobnější informace k pokládce včetně informativních příkladů skladeb najdete v přiloženém dokumentu.

Soubory ke stažení

Jak upravit pohledové hrany plošných dlažeb?

Otázka

Dobrý den, potřebuji dobarvit pohledové strany na schodišti dlažby SIMONA rosso. Prosím o zaslání čísla, kódu barvy. Děkuji.

Odpověď

Plošná dlažba vymývaná SIMONA rosso je vyráběna bez přídavku barvy, barevný projev povrchové úpravy je dán použitým kamenivem, barevný odstín podkladního betonu potom použitým pojivem (bílý cement). Směs je dále mírně zabarvena použitým kamenivem, které zde vnáší malý podíl jemných frakcí, které můžou vytvářet mírný barevný nádech. Konkrétně u dlažby SIMONA rosso je to však velmi zanedbatelné.
Nelze Vám tedy vyhovět a sdělit odstín, či jeho číslo, tak aby jste mohl boční hranu opatřit nátěrem ve stejné barvě. Každopádně tato možnost nepřipadá v úvahu ani v případě dobarvovaných betonových směsí. Námi používané barvy nelze použít pro dodatečný nátěr povrchu betonu a v sortimentu barev na beton se obvykle nedaří nalézt odstín, který by korespondoval s odstínem betonu.
Na schodištích lze neprobarvenou hranu plošné dlažby řešit např. nalepením nerezových plechových profilů nebo jiných materiálů na bázi kovu s nerezivějící, popř. barevnou úpravou. Takto lze vytvořit efektní řešení i když vzhled hrany neodpovídá povrchu, zvláště nerez působí velmi pěkně, přičemž tento způsob považuji za jediný možný u již zrealizované pokládky dlažby. Z naší strany jsou nabízeny plošné dlažby s upravenou pohledovou hranou, která je opatřena výřezem dlažby a její vzhled je tak totožný s povrchem dlažby. Jedná se o produkt, který vzniká procesem řezání a lepení.
V případě použití na schodiště je třeba brát v úvahu citlivost řezané hrany výrobku, která je bez rizika v případě běžného užívání, při těžkém (staveništním) provozu je však potřeba ji chránit.

Odkapová drážka - zákrytové desky

Otázka

Dobrý den. Prosím, mají vaše universální zákrytové desky zespodu drážku na odkapávání vody tak, aby netekla na zeď ? Děkuji.

Odpověď

Ano, všechny zákrytové desky vyráběné pod značkou PRESBETON jsou vyráběny s odkapovou drážku, která slouží na odvod vody mimo zeď.

Prodejní místa

Vyberte si z více než 700
prodejních míst po celé
České republice
a na Slovensku.

Projekt zdarma

Plánujete stavební úpravy kolem
svého domu? Pošlete nám svoji
představu a my Vám zdarma
zpracujeme projekt.

Poradna

Řešíte nějaký problém a
potřebujete pomoci? Můžete se
podívat na soupis důležitých
informací nebo použijte poradnu.