Online poradna

Položky označené * hvězdičkou jsou povinné

Vaše dotazy

Použití tvárnic ARKTIK STONE

Otázka

Dobrý den, plánujeme zahradní zídku vysokou 60-max90 cm. Zaujaly nás svahové tvárnice ARKTIK STONE 1. Jsou pro tuto výšku vhodné? Jaký má být podklad a doporučujete nějaký drenážní systém?

Odpověď

Ano, pro tuto výšku vhodné jsou. Podkladem by měl být betonový základ se základovou spárou v nezámrzné hloubce. Drenáž je rovněž vhodné provézt. Podrobnější informace můžete nalézt zde.

Použití tvárnic LUNA

Otázka

Dobry den, chci na operny svah pouzit od Presbetonu tvarnice LUNA LU - 2 rozmer 50/40/30 ... chci se zeptat, při vysce 2.40m tj.8 tvarnic vysvahovanych vždy 2 na sebe, pak posunuti o pulku a prevazani ... zde je potřeba zaklad sirka 40cm a hloubka 80cm tj.15cm tvarnice pod zem a zakladovy pas 65cm? Mate nejaky montazni navod. Drenaz ani nopovku za ne davat nechci, myslim, ze na tom mohu něco usetrit. Chci se jen zeptat na bezproblemovost reseni 2 na sebe pak uskok. Pocitat to se statikem nebudeme, nema na to software, musi se to udelat empiricky.

Odpověď

Základní doporučené technické informace k použití techto tvárnic můžete nalézt zde. Tyto tvárnice nejsou primárně určeny pro výstavbu opěrných konstrukcí a při Vámi uvažované výšce stěny (+ zatížení za konstrukcí?) je dle mého názoru statické posouzení zcela na místě. Pokud stěnu neodvodníte může to mít minimálně důsledky na estetiku v podobě zvýšené tvorbě vápenných výkvětů. V případě mechanické poruchy, sesunutí či zřícení tak velké konstrukce může jít již o ohrožení zdraví či života.

Probarvení plošných dlažeb

Otázka

Dobrý den, zajímá mně dlažba Darea, na soukromou terasu. Prosím o informaci, jak moc do hloubky je ten beton probarvený a hrozí nebo nehrozí, že se ochodí, případně bude za několik let vypadat výrazně jinak. Očekává se / je možná nějaká průběžná údržba, která by případné barevné změny zpomalila? Děkuji.

Odpověď

Dlažba Darea je vyráběna jako dvouvrstvá, tzn. že celou tloušťku dlažební desky tvoří jednak jádrový (nosný) beton, který není pohledový a pak také nášlapný (povrchový) pohledový beton, který tvoří vzhled, vzor a barvu povrchu dlažby. Probarven je nášlapný beton v celé tloušťce, která se běžně pohybuje v rozmezí 10 -12 mm, normou stanovené minimum tloušťky nášlapné vrstvy jsou 4 mm. Z tohoto pohledu je ochození nebo jiné mechanické opotřebení povrchu dlažby do té míry, že by došlo k odhalení jádrové vrstvy, při jakémkoliv způsobu běžného užívání nereálné. Skutečné opotřebení plošných dlažeb je i po velmi dlouhé době 10-ti, 15-ti let v podstatě nepozorovatelné. Povrchový beton dlažeb je dimenzován na velmi náročné podmínky působení obrusu stanovené normou ČSN EN 1339, které jsou - zejména při užívání dlažby pochůzným způsobem - nedosažitelné.
Co se týká barevných změn povrchu dlažby v průběhu užívání, tak je potřeba počítat s tím, že veškeré betonové dlažby jsou vyrobeny z přírodních minerálních látek a ty jako takové podléhají v průběhu jejich životnosti, která je velmi dlouhá (několik desítek let), v podstatě neovlivnitelným změnám. Tyto změny probíhají zejména v důsledku působení náročných podmínek povětrnosti a reakci minerální podstaty výrobku jako takového. U betonových výrobků vždy dojde po čase užívání k mírnému poklesu intenzity odstínu povrchu. Děje se tak v důsledku výše popsaných jevů, dále tento stav podporuje usazování velmi jemných nečistot na povrchu betonu vnesených povětrností a provozem. V případě, že je povrchu věnována základní pozornost v rámci jeho údržby a je povrch dlažby 2-3 x ročně očištěn tlakovou vodou (tlak cca 120-130 kPa je neškodný), pak si zachovává svůj přirozený vzhled, krátce po zaužívání povrchu vznikne přirozená patina povrchu betonu a změny barevnosti povrchu budou minimální. Toto vše je však závislé na intenzitě užívání a konkrétních podmínkách lokality. Plošná dlažba Darea je vyrobena s vnitřním ochranným systémem, který zajišťuje sníženou nasákavost, nižší náchylnost ke vzniku výkvětů, intenzivnější barvy a usnadněnou základní údržbu. Povrch lze dále dodatečně chránit povrchovou impregnací. Vzhledem k charakteru výrobku, dočasnosti povrchové impregnace a nákladům na impregnaci nepovažuji přínos této dodatečné ochrany za podstatný.

Pokud vyžadujete maximálně precizní vzhled povrchu a betonu a snadnou údržbu, potom doporučuji shlédnout nabídku plošných dlažeb s povrchem Perfect Clean Top (Alma, Lauria - formáty 60x60, 50x50, 40x40). Povrch těchto dlažeb je opatřen speciální povrchovou úpravou, která vytváří téměř nenasákavý povrch. Jakékoliv povrchové nečistoty nejsou přijímány do hloubky povrchu a jejich odstranění je snadnější nebo proběhne přirozeně povětrností, při dešti apod.. Tento povrch také umožňuje odstranění velmi agresivních látek z povrchu dlažeb jako jsou oleje, káva, červené víno - ty jsou z běžných minerálních povrchů neodstranitelné. Co se týká údržby tohoto povrchu, tak je pouze potřeba počítat s tím, že při intenzivnějším znečištění a zejména u ploch s malým sklonem, bude docházet k hromadění nečistot na povrchu a bude potřeba jejich odstranění spláchnutím proudem vody nebo setřením (nebudou na povrchu fixovány), na běžných površích jsou tyto nečistoty často rozptýleny a způsobují právě konstantní změny barvy povrchu betonu.

Přesahy zákrytových desek

Otázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, o kolik větší se musí být zákrytová deska s drážkou na spodní straně, aby správně odkapávala voda (v jaké vzdálenosti se nachází okapová drážka?). Mám plot s obkladem š. 360mm, stačí mi šíře stříšky 400mm? Děkuji S pozdravem Jana Svobodová

Odpověď

Přesahy u našich zákrytových desek jsou zpravidla 5 cm na každou stranu. Není ale podmínkou - fungovat může i menší přesah. Důležité je, aby okapnička (drážka) byla předsazena od líce zdiva viz např.
foto na odkazech níže:

http://www.presbeton.cz/produkty-realizace/zdici-prvky/zakrytove-desky-2?page=&subpage=3
http://www.presbeton.cz/produkty-realizace/zdici-prvky/zakrytove-desky-2?page=1&subpage=4

Dva centimetry na každou stranu budou zřejmě málo a bude to chtít desku šíře 500 mm.

 

Použití vymezovacích terčů

Otázka

Dobrý den, chtěl bych položit vymývanou dlažbu suchou cestou pomocí vymezovacích plastových, nebo gumových terčů na terasu. Nevím, jak zakončit dlažbu na koncích, aby nespadla. Zakončuje se pomocí nějakých lišt? Jak poté odtéká voda z pod dlažby? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Při pokládce plošné dlažby na terče se plocha po obvodu pohledově uzavírá kovovými profily z nerezových plechů, popř. plechových profilů s povrchovou úpravou (plast, nátěr, elox). Můžete využít např. typizovaných profilů od firmy Schlüter Systems, více nalezne na webových stránkách firmy Schlüter - www.schlueter.cz . Mnohem častější je však použití podobných profilů zhotovených klempířem pro konkrétní plochu, jedná se o ekonomické řešení, které je plnohodnotné v případě, že není nutné systémově řešit i okapní systém. Voda odtéká perforací, kterou řemeslník v profilu vytvoří, popř. se dá lemování nadělit na přerušované pásy a voda pak odtéká v místě přerušení (méně spolehlivé).
Dále již voda bude odtékat přes okapničku volně nebo do žlabu. Profil je kotven přímo do podkladních vrstev, je třeba vyřešit těsnost prostupů kotev opakovaným překrytím hydroizolací. Obvodový profil pak zajišťuje plochu po obvodu a znemožňuje případný posun a pád dlažebních desek. Zde je však třeba zmínit, že dlažební desky jsou na terčích (a terče samotné taktéž) dostatečně stabilizovány vlastní váhou a samotnou konstrukcí terčů, kontaktní vrstvy jsou neklouzavé. Použité lemování v praxi plní funkci spíše estetickou, funkce zajištění bude využitelná spíše v extrémních případech, havárie atp..

Vibrování plošných dlažeb

Otázka

Dobrý den, mám dotaz ohledně dlažby GITA 400x400x40 - lze tuto dlažbu hutnit vibrační deskou po usazení?

Odpověď

Plošné dlažby nelze stabilizovat vibrační deskou. Jsou určeny pro pochůzné plochy a jako takové se do kladecí vrstvy pouze stabilizují poklepem gumovou palicí. Použití vibrační desky by vzhledem k plošným rozměrům prvku a jeho tloušťce mohlo znamenat poškození dlažební desky zlomením nebo poškození hran a rohů dlažby.

Jak pokládat bazénové lemy?

Otázka

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, čím lepit bazénové lemy jak na beton tak mezi sebou a jestli mezi sebou nechávat spáry nebo ne. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Obecně je vhodné použití plastického pružného tmelu určeného do venkovního prostředí. Standardní běžně používané jednosložkové "flexibilní" lepící hmoty nemají prakticky žádnou pružnost a vlivem objemových změn od smršťování a rozdílů teplot může dojít postupem času k oddělení desek od podkladu. Vhodnějším řešením je použití dvousložkových lepících hmot s vysokým obsahem polymerů dodávaných ve formě suché složky a složky tekuté, které se před upotřebením spolu smísí, a které ve výsledku vykazují výrazně vyšší schopnost přetvárnosti.

Ze skupiny těhto hmot lze uvézt např. MAPEI Elastorapid, SIKA SikaCeramR-260 Rapid Plus.

Pokládat určitě se spárou a tu vyplnit opět pružným a vhodným materiálem do těchto podmínek.

Použití konkrétního vhodného materiálu pro tento účel doporučuji nejlépe zkonzultovat přímo u vašich stavebnin případně u některého z renomovaných dodavatelů těchto hmot (Mapei, Sika ap.)

Upevnění parkovací zábrany

Otázka

Dobrý den, čím a jak kotvit parkovací zábrany na asfaltové povrchu?

Odpověď

Tento prvek disponuje dvojící otvorů, takže je možno je protokotvit s podkladem pomocí závitové tyče / šroubu. Tento dělící prvek je primárně vyráběn jako mobilní parkovací zábrana. V případě individuálních požadavků na kotvení do podkladních vrstev je opatřen dvěma univerzálními otvory o průměru 16 mm.

Barevné příměsi do betonu

Otázka

Dobrý den, rád bych se informoval na barevné příměsi do betonu. Jestli nějaké prodáváte, nebo jak je možné obarvit např.schody?

Odpověď

Ne, barevné pigmenty určené k probarvování průmyslově vyráběných betonových směsí neprodáváme. Jedná se o materiál, který je nutno zamíchat již při mísení jednotlivých komponent v mísícím zařízení, dodatečně na povrch výrobku je aplikovat nelze. Dodatečná změna barevnosti je možná pouze pomocí vhodného nátěru určeného na betonové povrchy. Otázkou ale potom je výsledná estetika a životnost takového řešení.

Dodatečná impregnace dlažeb - je to nutné?

Otázka

Dobry den, mame nove polozenou dlazbu Holand Arktis sedou s rumplovanym povrchem. Chtela bych se zeptat, zda je tato dlazba uz z vyroby impregnovana proti znecisteni, popr. zda byste mi doporucili nejaky pripravek, ktery by byl k impregnaci vhodny. Na dlazbu pada listi z jasanu a uz tam zanechava hnede fleky. Dekuji za odpoved. K. Krchova

Odpověď

Ano, standardně jsou betonové směsi pro tyto naše výrobky opatřeny přísadou s hydrofobním účinkem, takže dodatečnou povrchovou impregnaci jen pokud chcete zvýšit hydrofobní efekt. S účinkem povrchové impregnace je možno počítat cca 2 až 3 roky dle míry intenzity zatížení povrchu provozem a povětrnostními vlivy, účinek postupem času vlivem opotřebení slábne. Takže je to investice na zvážení.
Na trhu je případně řada kvalitních impregnačních příspěvků renomovaných dodavatelů. Dobrou zkušenost máme např. se SIKA Sikagard 703W (byť je primárně určena pro svislé povrchy), nebo s přípravkem DuPont Sealer W.

Z impregnací na bázi akrylátové pryskyřice, které na rozdíl od dvou výše vzpomenutých na povrchu vytváří znatelný film a způsobují optické prohloubení barev, pak např. SIKA Sikagard 907W.

Prodejní místa

Vyberte si z více než 700
prodejních míst po celé
České republice
a na Slovensku.

Projekt zdarma

Plánujete stavební úpravy kolem
svého domu? Pošlete nám svoji
představu a my Vám zdarma
zpracujeme projekt.

Poradna

Řešíte nějaký problém a
potřebujete pomoci? Můžete se
podívat na soupis důležitých
informací nebo použijte poradnu.